Ubezpieczenie OCP - na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie OCP to niezbędnik każdego przewoźnika. Dzięki polisie zabezpieczony jest nie tylko samochód i kierowca, który go prowadzi, ale także przewożone towary. Wybierając OCP warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres objęty ubezpieczeniem, a nie tylko na jego cenę – dzięki temu zyskamy pewność udzielenia odpowiedniej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Co to jest OCP?

OC przewoźnika jest zawierane między ubezpieczycielem, a firmą transportową. Polisa przeznaczona jest dla tych, którzy zarabiają na przewozie towarów i obejmuje swoją ochroną zarówno pojazdy, jak i kierowców-pracowników firmy oraz przewożone dobra. OCP stanowi gwarancję bezpieczeństwa świadczonych przez spedytora usług. W zależności od zakresu polisy ubezpieczamy transport od takich zdarzeń, jak zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu lub ładunku w wyniku wypadku, kradzież przewożonego towaru, awarii pojazdu, opóźnień w dostawie itp.  Ubezpieczenie zwykle zawiera się na okres 12 miesięcy, podobnie jak standardowe OC dla samochodów osobowych.

Im szerszy zakres usług wybierzemy, tym polisa będzie droższa, jednak jednocześnie znacznie wzrośnie ochrona pojazdów, ich kierowców oraz transportowanego towaru.

Ile to kosztuje?

Cena OCP zależy od jego zakresu. Ubezpieczenia transportowe mogą być bardzo zróżnicowane, a im więcej czynników obejmują, tym będą droższe. Do najważniejszych czynników, jakie mają wpływa na wysokość ubezpieczenia, możemy zaliczyć:

  • rodzaj transportowanego ładunku;
  • sumę gwarancyjną, czyli kwotę, na którą opiewa ubezpieczenie;
  • roczne dochody firmy.

Jeżeli chcemy obniżyć cenę polisy, możemy zrobić to deklarując poniesienie kosztów w przypadku niewłaściwego wykonania usługi lub całkowitego jej braku. W takim przypadku składka zmniejszy się proporcjonalnie do naszego udziału w rekompensacie szkody. Aby uniknąć nieporozumień należy również dokładnie określić rodzaj transportowanych towarów, ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe nie mają w swojej ofercie ochrony dla ładunków niebezpiecznych czy podwyższonego ryzyka.

Gdzie się ubezpieczyć?

Oczywiście ciężko jest jednoznacznie wskazać ubezpieczyciela, który ma najlepsze oferty. W przypadku OCP składka może być bardzo różna, a jej wielkość wynika z zakresu ochrony zapisanego w umowie. Znalezienie dobrej propozycji dla OC przewoźnika drogowego wymaga czasu, a czasem także odrobiny umiejętności negocjacyjnych. Jeżeli nie wiemy, od czego zacząć, przydatny może okazać się broker transportowy, który opracuje za nas oferty dostępne na rynku i podpowie, które z nich są najkorzystniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here