śro 28 wrz
16°C / 60.8°F

Wystawa Janusza Tkaczuka

25 sty - 10 mar'13

Gdańsk, ul. Powroźnicza 13/15

Wyślij znajomemu

Wyślij link znajomemu

Powiadom znajomegoo ciekawym artykule

http://www.gdansk4u.pl/wydarzenie/wystawa-janusza-tkaczuka-all-4333
Błąd przetwarzania formularza
Wiadomość została poprawnie wysłana
Powiększ

Wystawa Janusza Tkaczuka w Gdańskiej Galerii Miejskiej to kolejna prezentacja prac rzeźbiarskich z cyklu „Logos – Bios”.

 

Tytuł: Wystawa Janusza Tkaczuka
Data: 26 stycznia – 10 marca 2013r.,
Wernisaż: 25 stycznia 2013r., g.19:30
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2
Adres: Gdańsk, ul. Powroźnicza 13/15
Bilety: wstęp wolny
 
 

Godziny otwarcia galerii: wt-śr 11-17, czw-nie 11-19


Kuratorka: Grażyna Tomaszewska

 

Wystawa Janusza Tkaczuka w Gdańskiej Galerii Miejskiej to kolejna prezentacja prac rzeźbiarskich z cyklu „Logos – Bios”. Do wystaw tych zostali wybrani artyści rzeźbiarze, którzy w swoich pracach analizują, czy też konfrontują wątek styku, przestrzeni nieuporządkowanego chaosu, często reprezentowanego, jako naturę i przestrzeni logosu, uporządkowania, ludzkiej ingerencji czy nawet opresji.

 

Janusz Tkaczuk od 1986 jako tworzywa rzeźbiarskiego używa kamienia. Jest to granit lub czarny marmur. Zazwyczaj są to kompozycje abstrakcyjne, w których perfekcyjne, płaskie, wyszlifowane powierzchnie kontrastują z surową nieobrobioną bryłą. Rzeźby artysty zaskakują prostotą założeń formalnych. Jednym z najważniejszych jest skala obiektów, adekwatna do skali widza. Trzeba stanąć naprzeciw, aby poczuć bijącą z nich siłę i tajemnicę, która przywodzi na myśl nieznanego pochodzenia i przeznaczenia, monolity. Rozmach i techniczna biegłość służą ujawnianiu z bryły polnego granitu silnie zgeometryzowanych, dynamicznych form. To jakby fragmenty zatopionych w nieobrobionej skale architektonicznych płaszczyzn .Artysta pokazuje w swych pracach opozycję między, kulturą, cywilizacją a naturą. Łączy pierwotną siłę wyrazu naturalnego kamienia z subtelnym modelunkiem.

 

Janusz Tkaczuk od 1986 roku pracuje jako profesor w Pracowni Rzeźby na Wydziale Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, a od 1996 roku jest dyrektorem Pracowni Rzeźby. Swoje realizacje rzeźbiarskie prezentował na wielu wystawach i konkursach w kraju, a także w Szkocji, Austrii, Francji, Niemczech. Od wielu lat bierze udział w sympozjach rzeźbiarskich. 

 

www.tkaczuk.pl

 
 
Więcej informacji:  www.ggm.gda.pl
 
 

 

 

Wyślij znajomemu

Wyślij link znajomemu

Powiadom znajomegoo ciekawym artykule

http://www.gdansk4u.pl/wydarzenie/wystawa-janusza-tkaczuka-all-4333
Błąd przetwarzania formularza
Wiadomość została poprawnie wysłana
Powiększ
comments powered by Disqus

Zobacz także...

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij