Wyposażenie food trucka - jak kompletować?

Samochód już jest. Dzięki naszemu sprytowi udało się kupić taki, w którym nawet jest już kilka sprzętów, jednak nie do końca wiemy, co jeszcze dokupić, by móc wyjechać “na miasto”. 

Kolejność kompletowania sprzętów

Wszystkie elementy niezbędne do uruchomienia naszego biznesu na kółkach można zmieścić w czterech strefach:

  • Kuchnia i stanowisko przygotowanie potraw
  • Infrastruktura techniczna – czyli zaopatrzenie w prąd, miejsce na odpady, moduły socjalne, okapy termiczne itp.
  • Miejsce przechowywania żywności 
  • Stanowisko sprzedażowe 

Jeśli chodzi o wyposażenie gastronomii food truck to zdecydowanie jedno z większych wyzwań. O ile w normalnej kuchni zawsze znajdzie się jakieś dodatkowe miejsce do zagospodarowania na szafkę czy belkę, na której powiesimy pojemniki z przyprawami, w food trucku miejsce jest ściśle ograniczone. Dodatkowo większość urządzeń musi być do food trucka specjalnie przystosowana, a więc przede wszystkim móc znieść trudy podróży.

Stanowisko kuchenne 

Do przygotowania potraw zwykle najlepiej posłuży nam kompaktowy grill i opiekacze (mogą być wielopoziomowe). Jeśli na początek zamierzamy serwować wyłącznie kanapki na ciepło, powinny wystarczyć nam te dwa urządzenia. Chcąc zaś poszerzyć swoją ofertę o coś z kategorii fast food, warto zainteresować się urządzeniem do hot-dogów. To dość tani sprzęt, który sprawdzi się właściwie w każdych warunkach. Obsługa jest prosta, zużycie energii niewielkie, a popyt na hot-dogi będzie zawsze! 

Agregat prądotwórczy – jaki typ paliwa?

Jeśli kupiliśmy samochód bez agregatu prądotwórczego, musimy się zastanowić jakiego typu urządzenie będzie nam potrzebne. Dla food trucków do 3,5 tony, których możliwości przygotowania i wydawania posiłków są ograniczone, nie trzeba koniecznie starać się o sprzęt o dużej mocy. Zupełnie wystarczy benzynowy agregat , koniecznie jednak niech będzie inwerterowy. To ważne, ponieważ tylko taki typ agregatu zapewni prąd o stabilnym napięciu, niemal identyczny do tego, z jakim mamy do czynienia w kuchni stacjonarnej. 

Przechowywanie żywności w wersji mobilnej

Aby mieć pewność, że nasza żywność będzie świeża przez co najmniej kilka godzin, trzeba zadbać o odpowiedniej wielkości lodówki. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię i trudne warunki (ruch podczas jazdy), szafy chłodnicze w food trucku najlepiej zabudować – ochroni je to, a my zyskamy kilka cennych centymetrów w naszej przestrzeni. Jeśli zamierzamy używać w food trucku zamrażarek, możemy poszukać takich, na których wierzchu można umieścić blat roboczy. 

Sprzęt nowy czy używany?

Ponieważ food trucki od kilku lat podbijają polskie imprezy plenerowe (i nie tylko), wiele jest na rynku sprzętów używanych. Jednak korzystanie z nich jako elementu wyposażenia, może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli sprzęty są już po gwarancji. Znacznie lepiej zainwestować w wyposażenie food trucków w specjalistycznym sklepie. Po pierwsze dlatego, że otrzymamy fachową poradę i będziemy mogli zorganizować kuchnię zgodnie z własnym budżetem. Po drugie, jeśli będziemy chcieli odsprzedać jakiś element naszego wyposażenia, będzie to znacznie łatwiejsze, jeśli potencjalnemu klientowi przedstawimy rachunek zakupu sprzętu nowego. Być może początkowo inwestycja wyda się spora, jednak sprzęt nowy i na gwarancji nie zaskoczy nas w trakcie “gorącego sezonu” i nie odmówi posłuszeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here