sorbenty

Chociaż najczęściej o straży pożarnej myślimy w kontekście gaszenia pożarów, to na tym nie kończą się zadania realizowane przez tę służbę. Równie często strażaków można spotkać podczas pomagania ofiarom wypadków drogowych i podejmowanych próbach ograniczania ich wpływu na życie i zdrowie pasażerów oraz środowisko. Dlatego strażacy, oprócz hydrantów i nożyc do metalu, wyposażeni są również w różne rodzaje sorbentów, pozwalające na szybkie zneutralizowanie wylewających się substancji palnych i szkodliwych.

Czym są sorbenty?

Sorbenty to specjalistyczne materiały absorpcyjne, produkowane najczęściej z rozdrobnionych tworzyw sztucznych, skał i minerałów. Choć mieszanki bywają różne, w zależności od nadanego im zastosowania, to zawsze ich celem jest jak najbardziej efektywne związanie wyciekających płynów, umożliwienie ich sprzątnięcia i uniemożliwienie skażenia ziemi bądź zapłonu. Dzięki ich zastosowaniu można ochronić ludzi, zwierzęta oraz środowisko naturalne przed skażeniem, będącym najczęściej skutkiem kolizji drogowej. Sorbenty mogą występować jako olejowe – przeznaczone do wchłaniania właśnie substancji oleistych, hydrofobowe – które zwiążą oleje i derywaty ropy, ale nie wodę, uniwersalne oraz chemiczne, produkowane z myślą o zagrożeniach ze strony trujących i żrących substancji.

Jakie sorbenty wykorzystuje straż pożarna?

Niezależnie od wykorzystanego sorbentu można mieć pewność, że będzie on sposobem na szybkie i skuteczne usunięcie cieczy stwarzającej zagrożenie. Wszystkie gatunki są również niepalne, co przydaje się przy pożarach, wypadkach czy innych niespodziewanych wydarzeniach. Nawet w pobliżu ognia strażacy mogą spokojnie korzystać z ich zalet. Z uwagi na dużą uniwersalność, straż pożarna najczęściej wykorzystuje sorbenty sypkie, dzięki którym można zneutralizować wyciekające z samochodu paliwo, jak również inne, potencjalnie szkodliwe płyny. Poza miejscami wypadków można z nich korzystać również na stacjach paliw czy w zakładach mechaniki pojazdowej. Niekiedy sięgają oni po inne formy sorbentów, jak maty chłonne, które pozwalają na dokładniejszą ochronę gleby przed przeniknięciem substancji szkodliwej. Przy ogromnych wyciekach w ich miejsce najlepiej sprawdzają się rękawy absorpcyjne. Można więc śmiało powiedzieć, że wszelkie formy sorbentów mogą znaleźć zastosowanie w pracy strażaka, choć najczęściej można spotkać  uniwersalne sorbenty sypkie. Niezależnie od tego, z jakiej formy zdecydują się skorzystać, mogą liczyć na skuteczne i szybkie działanie oraz neutralizację zagrożenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here