Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to popularna choroba, która dotyka wiele osób. Objawia się głównie zapaleniem błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i nos. Jest bardzo uciążliwa dla organizmu, ponieważ objawy utrzymują się od kilku do kilkunastu tygodni i bardzo ciężko jest ją wyleczyć. W zależności od tych długości wyróżnia się dwa stany, przewlekły i ostry.

Klasyfikacja zatok

Wyróżniamy dwa stany zapalenia zatok, które można łatwo odróżnić:

  • Ostre zapalenie zatok polega na zapaleniu błony śluzowej, obejmujące jedną lub kilka zatok. Objawy ostrego zapalenia zatok trwają najczęściej do 4 tygodni. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku zapalenia błony śluzowej nosa.
  • Przewlekłe zapalenie zatok trwa zdecydowanie dłużej niż ostre. Może się utrzymywać aż do 12 tygodni. Błona śluzowa zatok jest obrzęknięta, w zatokach utrzymuje się śluz, a w przegrodzie nosowej mogą tworzyć się polipy. Stan ten utrzymuje się najczęściej u osób z alergiami.

Warto pamiętać, aby jak najszybciej zacząć leczyć objawy zatok. W ten sposób unikniemy infekcji oraz rozprzestrzeniania się choroby.

Jakie są przyczyny problemów z zatokami?

Problemy z zatokami powstają z wielu powodów. Zapalenie zatok wywołane jest głównie przez wirusy i bakterie, mogą też być wynikiem zakażeń grzybiczych, lecz te pojawiają się rzadziej. Problem z zatokami najczęściej pojawia się w wyniku niedoleczonych, przebytych infekcji nosa, gardła, czasami zębów lub długo utrzymującego się kataru. Zapaleniu zatok sprzyjają również alergie oraz wady uniemożliwiające drenaż wydzieliny z nosa takie jak skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosa. Zły wpływ na zatoki ma również palenie tytoniu oraz wdychanie innych substancji drażniących np. detergentów, komunikacyjnych i przemysłowych zanieczyszczeń powietrza oraz lakierów do włosów.

W jaki sposób leczyć zapalenie zatok?

Istotne jest, aby jak najszybciej zacząć leczyć pojawiające się objawy, zanim dojdzie do ostrego zapalenia zatok. Im wcześniej rozpoczniemy walkę z chorobą, tym unikniemy infekcji oraz zapobiegniemy wystąpieniu powikłań, które mogłyby wymagać zastosowania terapii antybiotykowej. Walkę z zapaleniem zatok możemy rozpocząć domowymi sposobami za pomocą preparatów dostępnych w aptece, które możemy dostać bez recepty.  https://www.i-apteka.pl/pol_m_Przeziebienia-grypa_na-zatoki-530.html Istotnym działaniem w leczeniu zatok jest ich udrożnienie, tak aby zalegająca wydzielina nie powodowała bólu. W ramach domowych sposobów można to zrobić dzięki inhalacji solą fizjologiczną, olejkami eterycznymi i ziołami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here