Jak leczą pijawki?

Pasożyt, a jednak przydatny – tak można określić doskonale każdemu znaną pijawkę, która wysysając krew i wpuszczając do ludzkiego organizmu ślinę, przekazuje wraz z nią mnóstwo składników mających pozytywny wpływ na człowieka. Mowa tu o leczniczych substancjach typu antydepresyjne, przeciwbólowe bądź antybiotykowe. Wśród tych cennych surowców, niesamowicie wartościowa, bowiem bardzo korzystnie oddziałująca na układ krążenia, okazuje się hirudyna. To silny środek zakrzepowy, jaki znacząco wpływa na polepszenie obiegu krwi, tym samym nie dopuszczając do tworzenia się zatorów prowadzących jednoznacznie do poważnych schorzeń natury medycznej takich jak udar mózgu czy zawał serca.Jak leczą pijawki?

Niemal panaceum

Korzystny wpływ pijawek w medycynie dostrzeżono już dawno temu, co zaowocowało ukształtowaniem nowego kierunku w leczeniu jakim jest hirudoterapia – bardzo popularna na całym świecie, a w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy też Francja refundowana. Z analiz przeprowadzonych w Ameryce wynika, że charakteryzowane pasożyty w znaczącym stopniu redukują zagrożenie zawału, nawet w przypadku osób cierpiących na zaawansowaną miażdżycę czy zmagających się z wieńcówką. To jednak nie wszystkie przypadki medyczne, kiedy warto sięgnąć po pijawki. Równie świetnie radzą sobie one ze zwalczaniem żylaków i zakrzepicy żylnej. Znakomicie poprawiają stan pacjentów chorujących na hemoroidy oraz łagodzą obrzęki kończyn dolnych. Są znakomitym regulatorem ciśnienia, zatem przydają się przy kłopotach z nadciśnieniem, bólach migrenowych oraz stawowych. Są złotym środkiem dla walczących z dolegliwościami nerek, jelit oraz wątroby.

Jak wskazują na to rozmaite badania naukowe, pijawki okazują się niesamowicie skuteczne także przy leczeniu problemów natury dermatologicznej – zmian łuszczycowych, trądzikowych, owrzodzeń oraz ciężkich do zagojenia ran stopy cukrzycowej. To antidotum na pajączki, przebarwienia skórne, a nawet nieestetyczny cellulit. Pijawki doskonale radzą sobie z likwidacją zmarszczek, odmrożeń czy łagodzeniem skutków oparzeń. Stosuje się także po amputacjach czy zmiażdżeniach.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przeglądając oferty nowoczesnych gabinetów medycyny naturalnej, wielokrotnie możemy natrafić na usługę stawiania pijawek, niemniej jednak decydując się na taką metodę leczenia, warto wybierać profesjonalne ośrodki, w jakich tego typu kuracje prowadzone są przez specjalistów – lekarzy, nie naturoterapeutów. Powód? Ci pierwsi dysponują dyplomem medycznym.

Niezbędne okazuje się także okazanie na samym wstępie terapii pełnych wyników aktualnych badań. Warto również przygotować zestawienie przyjmowanych medykamentów oraz dokumentację szpitalną, jeżeli takową posiadamy. Na tej podstawie odbywa się konsultacja kwalifikująca nas do leczenia z zastosowaniem pijawek. Przeważnie pacjentom zaleca się od 5 do 10 sesji trwających minimalnie 10 minut, a maksymalnie nawet do dwóch godzin. Najpierw to lekarz powinien ustalić konkretne punkty na ciele leczonego, gdzie pijawki będą przykładane, zaś podczas kolejnych seansów stawiać je może pielęgniarka. Koszty zabiegu to między 100 a 400 zł.

Brak ryzyka

Stosowane podczas zabiegów pijawki są przywożone ze specjalnych hodowli, gdzie panują sterylne warunki. Każdy pasożyt jest wykorzystywany jednorazowo, na jedno przystawienie do ciała, dlatego nie ma żadnego niebezpieczeństwa związanego z zarażeniem się żółtaczką typu B, C oraz HIV. Nie ma także szczególnie uciążliwych skutków ubocznych zabiegu – rany są płytkie, ok. 1,5 mm i goją się szybko. Krwawienie ustępuje standardowo po 24 godzinach. Nie jest natomiast wskazane ich moczenie oraz zdrapywanie.

Uwaga!

Zabieg z pijawkami nie jest jednak zalecany  przy zaawansowanych stadiach chorób krążenia i układu krwiotwórczego. Odpada również przy marskości wątroby, silnych dolegliwościach nerek, wrzodach czy nowotworach. Nie może być też wykonywany u kobiet w ciąży, przy anemii czy infekcjach oraz niewyrównanej cukrzycy.

Zabieg w praktyce

Przystawianie pijawek ma na celu oczyszczenie i odżywienie miejsc na ciele objętych stanem chorobowym. Chodzi o to, żeby dotarła do nich wystarczająca ilość krwi, która doprowadzi do wyżej wymienionych efektów. W ślinie pijawek znajdują się antykoagulanty, jakie blokują tworzenie się skrzepów. Pozytywne działanie trwa nie tylko w momencie przystawienia pijawek, ale także pewien czas po jej odstawieniu. Osoby, które mają wstręt do opisywanych pasożytów i z powodów czysto estetycznych są zrażone do tej metody leczenia mogą liczyć na alternatywę w postaci zastrzyków z syntetyczną heparyną. Ma ona zbliżone działanie do hirudyny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here