5 mitów na temat implantów zębowych

Implanty zębowe to coraz częściej wykorzystywana forma przeciwdziałania ubytkom w uzębieniu i pogłębiającym się wraz z nimi schorzeniom stomatologicznym Implanty doskonale imitują zęba, a do tego zapewniają niemal naturalna funkcjonalność, niezależnie od tego czy są to pojedyncze implanty, mosty na implantach czy całe łuki zębowe osadzone na implantach. Dlaczego więc tak w obiegowej opinii panuje tak wiele niechęci do implantów i tak wiele mitów? W co wierzyć, a czym lepiej się nie martwić?

Mit 1: Implanty są bolesne

W mit ten wierzyć może jedynie osoba, która od co najmniej dekady nie zajrzała do gabinetu stomatologicznego. Dziś znieczulenie przy zabiegu stomatologicznym jest standardem. Pacjenci chętnie po nie sięgają, a dentyści mają szeroki wybór środków znieczulających. Mogą dopasować je pod indywidualne potrzeby pacjenta. Implanty zębowe, ta samo jak inne poważne zabiegi stomatologiczne, przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, jak również pełnej narkozie. Oczywiście usypianie na fotelu dentystycznym oferują tylko wybrane gabinety, z uwagi na konieczność utrzymywania wysoce wykwalifikowanej w tym zakresie kadry, ale są to usługi dostępne w każdym dużym mieście.

Mit 2: Alergia na implanty

Czy można mieć alergię na implanty? Implanty zębów, czyli śruba wkręcana w kość, przeważnie wykonane są z tytanu. Tytan jest materiałem obojętnym dla naszego organizmu.

MIT 3: Implanty przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego

Faktycznie, w kwestionariusza, które musi wypełnić pacjent przed badaniem rezonansu magnetycznego, pojawia się pytanie o posiadane implanty. Posiadanie implantów zębów nie wyklucza pacjenta z zabiegu. Nie są znane przypadki w których badania rezonansu magnetycznego nie można było przeprowadzić właśnie przez implanty. W praktyce, fakt posiadania implantów ułatwia pracę lekarzowi opisującemu wynik rezonansu. Mając świadomość implantu nie musi on zastanawiać się na co patrzy.

Mit 4: Implanty piszczą na bramkach

Sytuacja spotykana sporadycznie. Tytan nie jest bowiem magnetyzującym się materiałem. Dodatkowo, coraz więcej bramek nie bada wnikliwie przestrzeni na wysokości głowy – ich twórcy mają bowiem świadomość, że czaszka ludzka często posiada metalowe elementy, będące wynikiem przebytych operacji np. płytki, protezy itd.

Mit 5: Implanty nie dla cukrzyków

Co ma cukrzyca do implantów zębowych? Fakt, nieleczona cukrzyca może powodować złe gojenie się ran w dziąśle, a to z kolei może doprowadzić do wydłużenia procesu zrastania się implantu z kością lub nawet przekreślić efekt zabiegu instalacji implantu. Pacjenci, którzy mają cukrzycę pod stałą kontrolą nie muszą się jednak obawiać nader niepożądanych sytuacji.

Skąd się biorą te mity? Trudno powiedzieć. Implanty zębów to kosztowna forma leczenia stomatologicznego. Być może właśnie dlatego spotyka się z dużą krytyką. Nie powinniśmy jednak zważać na zarzuty nie mające podstaw. Zamiast tego lepiej wsłuchiwać się w głosy osób posiadających implanty, podkreślających zalety implantologii i świadomie podejmować decyzję o leczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here