5 rytuałów tybetańskich, które warto wcielić w życie

Ćwiczenia tybetańskie to proste ćwiczenia oparte na założeniach kultury Wschodu. Ich podstawą jest świadomy oddech i właściwe napięcie mięśni podczas przyjmowania kolejnych pozycji. Regularnie praktykowane poprawiają samopoczucie i w pozytywny sposób wpływają na organizm człowieka, wzmacniając go na kilku płaszczyznach.

Rytuały tybetańskie najlepiej wykonywać rano, tuż po przebudzeniu. Poniżej opis 5 rytuałów tybetańskich, które może wykonać każdy, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej.

5 rytuałów tybetańskich – jak ćwiczyć w domu?

I rytuał

Ustaw stabilnie stopy na podłodze. Rozłóż ręce w sposób równoległy do podłoża, wnętrza dłoni kierując ku dołowi. Zacznij obracać się wokół własnej osi, wykonując ruch obrotowy zgodnie ze wskazówkami zegara. Obracaj się aż do momentu, w którym poczujesz lekki zawrót głowy. Następnie zegnij ręce jak do modlitwy i unieś na wysokość mostka. Skup swój wzrok na kciukach. Dzięki temu szybciej odzyskasz równowagę.

II rytuał

Kolejne ćwiczenie tybetańskie wykonuje się w pozycji leżącej. Ułóż się wygodnie na plecach i wyprostuj ręce, układając je wzdłuż ciała. Wnętrza dłoni skieruj ku podłodze. Podnieś głowę, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Jednocześnie unieś do góry wyprostowane w kolanach nogi, robiąc głęboki wdech. Wróć do pozycji wyjściowej, wykonując głęboki wydech.

III rytuał

W klęku prostym ułóż ręce na tylnej stronie ud. Wyprostuj sylwetkę. Pochyl głowę do przodu, jednocześnie odchylając do tyłu całe ciało. W tej pozycji twój kręgosłup powinien być wygięty w łuk. Następnie wróć do pozycji pierwotnej. Pamiętaj o świadomym oddechu. Odchylając ciało, weź głęboki wdech, wracając do klęku prostego – zrób wydech.

IV rytuał

Następne ćwiczenie tybetańskie rozpocznij od siadu prostego. Odchyl głowę do tyłu. Unieś ciało nad podłogę, jednocześnie uginając nogi w kolanach. Twój tułów powinien tworzyć linię prostą z udami i pozostawać w pozycji równoległej do podłogi. Przyjmując tę pozycję, zrób głęboki wdech i na wydechu wróć do siadu prostego.

V rytuał

Wykonanie ostatniego ćwiczenia, kończącego serię 5 rytuałów tybetańskich, rozpocznij od pozycji „deski” z wyprostowanymi rękami. Następnie odchyl delikatnie głowę do tyłu, tak aby twój kręgosłup utworzył łuk, a dolna część pleców pozostała zapadnięta. Na wydechu unieś biodra do góry w taki sposób, aby ustawienie twojego ciała przypominało odwróconą literę „V”, i wróć do pozycji wyjściowej.

Wszystkie rytuały tybetańskie należy powtórzyć kilka razy. Ilość wykonywanych ćwiczeń w zależności od potrzeb można systematycznie zwiększać. Całość powinna zakończyć kilkuminutowa relaksacja.

Ułóż się wygodnie na plecach. Wyciągnij ręce wzdłuż tułowia. Zamknij oczy. Oddychaj głęboko i świadomie. Postaraj się skupić na własnym oddechu i ciele, oceniając, w jaki sposób wpłynęła na nie cała praktyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here