Aldehdowe, szyprowe, orientalne - co oznaczają poszczególne kategorie zapachów

Czy zastanawiałaś się kiedyś jakie grupy zapachów tworzą Twoje ukochane kompozycje?   Co prawda nie został ustalony żaden oficjalny podział, jednak niemal każdy zapach można przypisać do jednej z poniższych kategorii. Dzięki temu znacznie łatwiej jest kupić perfumy, kiedy nie masz możliwości ich powąchać, np. w sklepie internetowym.

Zapachy cytrusowe

To jedna z najpopularniejszych grup zapachowych stosowanych w perfumach. Bardzo często takie aromaty możemy znaleźć w nutach głowy wielu kompozycji. Nadają perfumom świeżości, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku zapachów na letnie czy wiosenne dni. Do grupy cytrusowej zaliczamy takie olejki jak cytrynowy, bergamotowy, mandarynkowy, grejpfrutowy czy pomarańczowy. Szeroki wybór perfum cytrusowych znajdziesz na https://paryskie-perfumy.pl/kategoria-produktu/perfumy-damskie/zapachy/cytrusowe/.

Zapachy drzewne

Są najczęściej kojarzone z męskimi perfumami, jednak uszlachetniają także zapachy dla kobiet. Doskonale przełamują słodkie nuty owocowe czy kwiatowe. Grupa drzewna to zapachy lasu i igliwia. Mogą być bardziej odświeżające tak jak w przypadku cedru lub bardziej ciepłe i otulające jak paczula. Inne nuty drzewne to wetiwer, sosna i drzewo sandałowe.

Zapachy owocowe

Kojarzą się z optymizmem i młodzieńczością. Grupy owocowe doskonale sprawdzają się w kompozycjach dedykowanych ciepłym miesiącom. Mogą przyjmować bardziej słodkie oblicze, przypominające marmoladę czy owocowe landrynki lub bardziej cierpkie i naturalistyczne aromaty, które doskonale uzupełniają nawet męskie i wytrawne kompozycje. Do najpopularniejszych nut owocowych zaliczamy porzeczkę, brzoskwinię, gruszkę, jabłko, malinę oraz truskawkę.

Zapachy kwiatowe

To najbardziej szeroka i zróżnicowana grupa nut zapachowych. Bardzo często znajdziemy je w nucie serca kompozycji. Nuty kwiatowe doskonale komponują się z owocami, tworząc bardzo kobiece i subtelne perfumy. Najpopularniejsze zapachy kwiatowe to bez, fiołki, róża, konwalia, lilia, jaśmin i tuberoza. Jeżeli nie jesteś pewna jak dobrać perfumy, zapachy kwiatowe, zawsze będą uniwersalną klasyką.

Zapachy aldehydowe

Poprzednie grupy zapachowe są z pewnością znane większości z nas. Jednak niewiele osób potrafi opisać, czym właściwie jest aromat aldehydowy. Zdefiniowanie go jest dość trudne, ponieważ aldehydy to nic innego jak organiczne komponenty występujące w wielu naturalnych zapachach, choć często uzyskuje się je na drodze syntezy chemicznej. Aldehydy mogą pachnieć, mydłem, kwiatami, owocami, przyprawami, szampanem, migdałami. Jest bardzo wiele możliwości. Doskonale komponują się z innymi grupami zapachowymi i łączą w całość wszystkie nuty.

Zapachy orientalne

To nuty, które mogą kojarzyć się większości z nas z arabskimi i indyjskimi kompozycjami. Są ciepłe, dymne i otulające. Zaliczamy do nich aromaty rozgrzewających przypraw, takich jak cynamon, kardamon, wanilia czy  goździki. Jednak orientalne nuty to także akordy drzewne, kadzidlane i żywiczne, takie jak mirra, labdanum czy bursztyn.

Zapachy szyprowe

To wąska grupa zapachów drzewno-cytrusowych. Swoją nazwę zawdzięcza kompozycji utworzonej w 1917 roku przez mistrza perfumiarstwa Francois’a Coty.  Zapach Chypre łączył w sobie aromaty inspirowane Cyprem, czyli cytrusy, nuty drzewne oraz mech dębowy. Perfumy z grupy zapachów szyprowych zawsze nawiązują do swojego pierwowzoru.  Są świeże, eleganckie i bardzo trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here