Alkoholizm – daj sobie pomóc
Alkoholizm uważany jest za chorobę XXI wieku. Coraz częściej się z nią spotykamy i coraz częściej o niej mówimy. Czy nie ma możliwości wyjścia z tej choroby? Podczas leczenia alkoholizmu należy pamiętać, że jest ono w Polsce bezpłatne. Wybranie odpowiedniej metody leczenia jest zależne od pacjenta i jego sytuacji.
Psychoterapia
Uważana jest za podstawową formę leczenia uzależnienia. Specjalista, który zajmuje się pacjentem, musi uświadomić mu jego problem i zmotywować do podjęcia terapii. Leczenie powinno przebiegać według wcześniej ustalonego planu przez psychoterapeutę. Aby psychoterapia przyniosła oczekiwane skutki, od pacjenta oczekuje się: zaangażowania, abstynencji oraz uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych. Leczenie odwykowe
Odbywa się w specjalistycznych zakładach lecznictwa odwykowego. Podstawową metodą jest również psychoterapia, ale z elementami farmakoterapii. Należy pamiętać, że w poradniach odwykowych oprócz pomocy dla pacjenta, wsparcie otrzymają także jego najbliżsi, rodzina. Od pacjentów wymaga się uczęszczania na spotkania AA oraz odbywania regularnych wizyt w poradni przeciwalkoholowej.
Leczenie farmakologiczne
Taki sposób leczenia polega głównie na podawaniu uzależnionemu leków nawadniających w postaci doustnej lub dożylnej. Leki, takie jak: benzodiazepin, witaminy B1 skutecznie zmniejszają ryzyko majaczenia wśród pacjentów. Poza tym stosuje się także tabletki doustne z dysulfiramem, które wywołują nieprzyjemne reakcje zaraz po spożyciu alkoholu, np. kołatanie serca, bóle głowy. Preparat nie leczy uzależniania, ale skutecznie może przyczynić się do podjęcia terapii oraz powstrzymania się od picia.
Tak naprawdę żadne metody nie dają nam gwarancji na to, czy uzależniony pokona swoją chorobę. Zawsze jednak warto próbować! Skuteczność leczenia alkoholizmu zależy przede wszystkim od woli samego pacjenta, a zadaniem najbliższych, rodziny jest wspieranie go w podjętych działaniach. Należy pamiętać, że leczenie jest procesem długotrwałym, dlatego bądźmy cierpliwi i nie zniechęcajmy się.