Co to jest antygen nowotworowy CA-125?
Antygen nowotworowy CA-125 należy do tzw. markerów nowotworowych, które dzięki oznaczaniu w surowicy krwi mogą pomóc w wykryciu, oraz kontroli leczenia różnego rodzaju nowotworów. Ten rodzaj antygenu jest glikoproteiną błon komórkowych. Glikoproteina wytwarzana jest w zdrowym organizmie przez komórki nabłonka jam ciała płodu, oraz innego rodzaju nabłonki takie jak: otrzewne, osierdzia, jajowodów, czy śluzówki szyjki macicy. W diagnostyce tego antygenu lekarze skupiają się na tym, że zdrowe jajniki nie produkują CA-125, a w przypadku wystąpienia komórek raka jajnika niewytwarzającego śluzu prowadzi do zwiększonego uwalniania tego antygenu do krwiobiegu.
By sprawdzić poziom tego antygenu pobiera się próbkę krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Norma wynosi około 35 j/ml.
Mimo, że czułość diagnostyczna tego badania jest dosyć wysoka, nie należy zapominać, że wyniki nie są pewne, a metody tej nie można traktować jako narzędzia do wykrywania raka jajnika.
Podwyższona wartość tego antygenu na ogół nie przekracza 300 j/ml i może występować w takich stanach fizjologicznych jak np. miesiączka, pierwszy trymestr ciąży, oraz przy niektórych stanach chorobowych, do których należą: zapalenie trzustki, marskość wątroby, oraz różnego rodzaju choroby autoimmunizacyjne.
Zwykle badanie nie wykrywa CA-125 w przypadku raka z komórek wydzielających śluz. Badanie pokazuje tym bardziej relatywne wyniki, im bardziej zaawansowany jest stopień nowotworu.
Odpowiednie oznaczenie poziomu antygenu CA-125 jest ważne w związku z kontrolą prowadzoną po leczeniu chirurgicznym raka jajnika, oraz po radiochemioterapii. W takiej sytuacji obniżenie się poziomu antygenu w krwi może informować o skuteczności stosowanego leczenia. Z kolei wzrost poziomu CA-125 świadczy o powtórnym pojawieniu się wznowy miejscowej lub też o przerzutach na inne narządy. Należy wtedy ponownie rozpocząć poszukiwania ognisk nowotworowych.
CA-125 występuje także w nowotworach innych narządów, jak np. gruczolakoraka płuca, raka piersi, czy raka trzustki.

http://bio-amore.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here