Biała lista podatników VAT – rozwiązanie najpopularniejszych problemów

Biała lista podatników VAT to nowe, elektroniczne narzędzie uruchomione przez Krajową Administrację Skarbową od 1 września 2019 roku. Podobnie jak inne nowe rozwiązania (tak jak na przykład na początku działania Jednolitego Pliku Kontrolnego, czy nawet e-deklaracji), może jednak sprawiać pewne problemy. Rozwiązanie większości z nich jest dość proste, warto więc poznać rekomendowane wyjścia z tych sytuacji.

Nie umiem pracować na wyszukiwarkach rządowych

Biała lista podatników VAT będzie dostępna najpierw w wyszukiwarkach rządowych, zapewnianych przez Ministerstwo Finansów oraz Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Są to szeroko dostępne rozwiązania, które nie przewidują dużej ilości danych do weryfikacji, czy dopasowania ich do innych plików czy formularzy. Dlatego warto zauważyć, że korzystając z najlepszych programów i aplikacji do rozliczenia PIT (na przykład PIT 2020) możliwe jest również dokonywanie innych działań – wypełnianie formularzy oraz weryfikacja podatników i kontrahentów, właśnie w ramach białej listy podatników VAT. To może być rozwiązanie dla osób, którym nie wygodnie jest pracować na kilku przeglądarkach i programach na raz.

Braki danych w białej liście podatników VAT

Część podatników weryfikując swoje dane w białej liście podatników VAT, ku swojemu zdziwieniu odkryła, że wykaz nie zawiera wszystkich informacji na ich temat. W szczególności pojawiły się problemy w zakresie numerów rachunków bankowych. Okazało się, że podatnicy nie zaktualizowali swoich zgłoszeń lub wyniknęły inne utrudnienia (na przykład posiadanie nieodpowiedniego rachunku bankowego – nie firmowego rozliczeniowego, a tak zwane ROR). Ten rodzaj problemu jednak jest możliwy do rozwiązania, poprzez zgłoszenie aktualizacyjne do odpowiedniego organu / rejestru lub ewentualnie zgłoszenie bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej błędu na białej liście podatników VAT.

lista podatników VAT

Jak mogę uniknąć konsekwencji za błąd w przelewie?

W przypadku wprowadzania nowej procedury weryfikacji podmiotów gospodarczych w ramach białej listy podatników VAT podatnicy mogą, szczególnie na początku, popełniać błędy. Ustawodawca przewidział taką sytuację i stwierdził, że jeżeli w ciągu maksymalnie 3 dni od zrobienia przelewu (dokonania zapłaty) na błędny rachunek bankowy kontrahenta (niezgodny z tym podanym na białej liście podatników VAT), zgłosi sytuację do odpowiedniego naczelnika skarbowego, będzie mógł uwolnić się od negatywnych sankcji tego błędu. W przypadku więc jeżeli bez weryfikacji dokonamy płatności, należy zgłosić to do urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy. Na razie, do dnia 31 grudnia 2019, nie przewidziano sankcji za błędy – system jest w fazie wprowadzania.

Dlaczego biała lista podatników może wpłynąć na PIT 2020?

Jedną z sankcji za dokonanie przelewu (zapłaty) na niezweryfikowany zgodnie z białą listą podatników VAT rachunek bankowy kontrahenta, jest niemożność zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu kupującego. Koszty uzyskania przychodu wpływają natomiast na wysokość dochodu i podatku dochodowego, dlatego w tym zakresie mówi się, że zmiany w ustawie o VAT i wprowadzenie białej listy podatników VAT może mieć dla podatników również konsekwencje w zakresie PIT za 2019 rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here