Jest groźną bardzo chorobą, w przypadku której podjęcie w porę leczenia może zadecydować o życiu pacjenta. Jak w porę rozpoznać tak poważną chorobę, jaką jest przewlekła białaczka szpikowa? Jakie objawy świadczą o tej chorobie i jakie szanse na powrót do zdrowia mają osoby walczące z tym problemem?

Przewlekła białaczka szpikowa to choroba o charakterze przewlekłym, której ofiarą w pierwszej kolejności pada szpik kostny. Powstające tu białe krwinki zaczynają się rozmnażać w sposób pozbawiony kontroli, co skutkuje coraz większymi problemami ze zdrowiem. Jakie objawy towarzyszą tej chorobie? Bladość, ciągłe zmęczenie, spadek masy ciała są tu pierwszymi symptomami. Z czasem stan zdrowia pacjenta pogarsza się jeszcze bardziej. Spadek odporności organizmu, większa podatność na infekcje, nasilające się problemy z krzepliwością krwi – oto typowe cechy tej choroby. Jakie szanse i możliwości leczenia daje pacjentom współczesna medycyna? Choć nauka rozwija się coraz bardziej, leczenie białaczki jest trudnym zadaniem.

W walce z chorobą wykorzystywane są leki cytostatyczne, które są stosowane w przypadku chorób nowotworowych. „Chemia” ma przede wszystkim powstrzymać lub spowolnić chorobę, co jednak wiąże się ze znacznym osłabieniem organizmu. Podawanie takich leków wiąże się też z nudnościami oraz z wypadaniem włosów, co negatywnie odbijać się może na psychice pacjenta. Na szczęście wraz z rozwojem wiedzy na temat tej choroby pojawia się coraz więcej metod jej leczenia. Jedną z nich jest przeszczep szpiku kostnego. Im więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa na to, że chory na białaczkę w porę otrzyma tak ważne wsparcie, a tym samym – szansę na powrót do zdrowia.

Więcej o zdrowiu dowiesz się na bialamagia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here