Bielizna

Zasoby zdatnej do picia wody kurczą się w błyskawicznym tempie. Naukowcy przewidują, że w XXI wieku deficyt wody może być najpoważniejszym problemem na świecie, więc warto podejmować coraz więcej działań, które pozwolą zaoszczędzić jej cenne pokłady. Jednym ze sposobów jest stosowanie bawełny ekologicznej w procesie produkcji ubrań i bielizny. W jaki sposób wybierać i prać bieliznę, by oszczędzić wodę, prąd, pieniądze i, co ważniejsze, również środowisko?

Bawełna ekologiczna – lepsza od zwykłej

Bawełna ekologicznaOstatnio zdecydowanie częściej kładzie się nacisk na to, że bawełna ekologiczna jest bardziej przyjazna środowisku niż jej zwykły odpowiednik. Używane do produkcji tradycyjnej bawełny chemikalia, nie tylko szkodzą owadom i plantatorom, ale też zanieczyszczają wody gruntowe. W przypadku upraw ekologicznych, zamiast pestycydów i chemicznych nawozów, stosuje się naturalne nawozy i środki ochrony roślin. To powoduje, że uprawy są bezpieczne zarówno dla przyrody, jak i klimatu.  Ponadto, dzięki ekologicznym uprawom bawełny, wody gruntowe nie zostają zanieczyszczone. Tym samym, większe jej pokłady można wykorzystać do produkcji wody pitnej. Dodatkowym atutem bawełny ekologicznej jest jej rola w zwiększaniu ekologicznej świadomości osób, które zdecydują się skorzystać z wytworzonych w ten sposób produktów.

Oszczędzanie wody dzięki bawełnie ekologicznej

Przy produkcji koszulek z bawełny ekologicznej nie są używane sztuczne nawozy. Pozwala to zaoszczędzić aż 434 litry wody w przeliczeniu na jedną koszulkę! W tkaninach wykorzystywanych przez Tchibo (https://www.tchibo.pl/bawelna-ekologiczna-ze-zrownowazonych-zrodel-c400107041.html) 86% bawełny pochodzi ze zrównoważonych źródeł. To pozwala zaoszczędzić blisko 30 miliardów litrów wody! W przeliczeniu to 200 milionów wanien pełnych wody, gdzie na jedną wannę przypada jej 150 litrów. Jak to się dzieje? Otóż cały proces oszczędzania wody zachodzi już na etapie uprawy tego materiału, kiedy stosowane są jedynie naturalne nawozy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do wyprodukowania 1 kg sztucznego nawozu azotowego wykorzystuje się aż 600 litrów wody! Rezygnacja z tego rodzaju środków pozwala zaoszczędzić znaczne pokłady wody, a przy tym zachować żyzność gleby i chronić ludzkie zdrowie.

Oszczędzanie wody

Jak oszczędzić wodę podczas prania bielizny?

Życie w zgodzie z ekologią i dbałością o środowisko nie musi ograniczać się jedynie do kupowania bielizny z certyfikowanej bawełny. Na co dzień możesz robić coś więcej, wprowadzając do swojego życia kilka prostych zasad.

  • W nowoczesnych pralkach dostępne są specjalne tryby prania – w niższej temperaturze (30-40°C)  i znacznie krótszy od standardowych tryb Eco, które pozwalają zaoszczędzić wodę. Jeżeli ubrania nie są mocno zabrudzone, krótki tryb powinien wystarczyć. Najlepiej zrezygnować przy tym z prania wstępnego, które pochłania dodatkową energię i wodę.
  • W przypadku, gdy w naszym praniu znajdują się mocniejsze zabrudzenia, warto je wcześniej zaprać ręcznie, używając do tego celu mydełka odplamiającego lub zwykłego mydła.
  • Pod względem zużycia wody lepsze jest zrobienie jednego dużego prania niż kilka mniejszych. Warto więc poczekać z praniem, aż zbierze się wystarczającą ilość ubrań, aby zapełnić bęben.
  • Pranie najlepiej suszyć przy użyciu tradycyjnej suszarki – rozwieszając je. Rezygnacja z suszarki bębnowej jest eko!

Każdy z nas może na co dzień stosować zrównoważone rozwiązania. Wybieranie ubrań z bawełny ekologicznej, czy trzymanie się kilku prostych zasad podczas prania bielizny nie jest wcale takie trudne i nie wymaga dużego wysiłku. Te proste działania można z łatwością wprowadzić do codziennego życia i w ten sposób przyczynić się do oszczędności wody i surowców mineralnych na całym globie.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here