Biżuteria z pereł wraca do łask – takie zdanie możemy co jakiś czas przeczytać w artykułach dotyczących mody. Czy rzeczywiście „wraca” do łask? Naszym zdaniem w niełaskę nigdy nie popadła. Odpowiednia do każdej garderoby, na większość okazji i na każdą porę dnia, biżuteria z perłami wydaje się być jednym z najbardziej uniwersalnych dodatków do codziennego lub wieczorowego stroju. Jest jednocześnie bezpiecznym wyborem dla osób nie mających doskonałego wyczucia w doborze dodatków do garderoby – drobiazgiem, dzięki któremu nie zostaniemy posądzeni o zły gust.
Coraz częściej zaglądamy więc do sklepów jubilerskich poszukując perłowych drobiazgów, bez których trudno wyobrazić sobie biżuteryjny kuferek eleganckiej kobiety. Co powinnyśmy wiedzieć o tych pięknych kamieniach zanim udamy się na biżuteryjne zakupy?
Po pierwsze – odróżnijmy perły od ich imitacji
Prawdziwa biżuteria z pereł przyciąga wzrok, natomiast imitacje pereł potrafią zepsuć każdą elegancką kreację. Nawet najtańsze perły, które zakupimy w podobnej cenie będą wyglądać lepiej niż plastikowe czy szklane kulki nieudolnie naśladujące ich wygląd. Jeśli nie mamy doświadczenia w kupowaniu perłowej biżuterii i nie wiemy jak odróżnić te prawdziwe od ich plastikowych czy szklanych podróbek, zwróćmy uwagę na wygląd i powtarzalność koralików, składających się na naszyjnik, bransoletę czy nawet kolczyki. Perły powstają w środowisku naturalnym i każdy taki twór jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Dobrze widać to w naszyjnikach, gdzie poszczególne kamienie różnią się od siebie wyglądem – minimalne różnice wielkości, defekty czy też drobne, czasem ledwo dostrzegalne różnice w barwie powinny upewnić nas, iż mamy do czynienia z prawdziwymi perłami, a nie kulkami wyprodukowanymi w fabryce. Jeśli nawet różnice te nie są dla nas widoczne na pierwszy rzut oka, to będą widoczne dla osób bardziej doświadczonych, które docenią u nas biżuterię z prawdziwych pereł, imitacje zaś potraktują jako przejaw złego gustu.
Po drugie – nauczmy się wybierać kamienie dobrej jakości
Trzy najważniejsze kryteria oceny pereł to ich połysk, kształt i jakość powierzchni. Celowo wymieniamy je w takiej właśnie kolejności: wysoki połysk świadczy o ich dobrej jakości i jest najważniejszym czynnikiem o cennym wyróżniającym najpiękniejsze egzemplarze. Większość kupujących zupełnie nie zwraca uwagi na tę cechę szukając egzemplarzy okrągłych, o czystej powierzchni, często też możliwie najbielszych. Popełniają oni w ten sposób największy z możliwych błędów przy kupnie biżuterii z pereł, wynikający najczęściej z niezrozumienia natury tych pięknych klejnotów. Wszyscy wiemy, że brylanty mają błyszczeć i tego po nich oczekujemy. Dlaczego zatem zapominamy o tym ważnym kryterium w przypadku biżuterii z pereł?
Kształt będzie kolejnym czynnikiem oceny – im bardziej okrągła będzie perła, tym bardziej piękna i wartościowa. Jeśli dodatkowo ilość defektów na jej powierzchni będzie minimalna, możemy mówić o jej wysokiej jakości. Zaznaczmy jednak – przy słabym połysku nawet najbardziej okrągły kształt i najczystsza powierzchnia będą wyglądać tandetnie. To właśnie piękne, lustrzane odbicia i kolorowe refleksy świetlne są cechą wyróżniającą dobre perły od słabych. Takie egzemplarze są rzadkie i trudno je spotkać w handlu, ale ich poszukiwanie zdecydowanie warte jest zachodu. Kolczyki czy też naszyjnik z pereł o takiej charakterystyce staną się urzekającym dodatkiem do naszej garderoby i zwrócą na siebie uwagę wszystkich osób w otoczeniu. Jeśli z powodów budżetowych jesteśmy zmuszone do kupna pereł tańszych, zrezygnujmy raczej z idealnego kształtu czy też powierzchni bez skaz. Nigdy natomiast nie rezygnujmy z połysku pereł i szukajmy egzemplarzy najpiękniejszych pod tym względem. Jest to podstawowa porada każdej publikacji dla kupujących biżuterię z pereł i tajemnica wyjątkowego piękna klejnotów noszonych przez eleganckie kobiety.
Po trzecie – poznajmy różne gatunki pereł
O ile większość z kupujących rozumie różnicę pomiędzy perłami a ich imitacjami, to już rozróżnianie ich gatunków zarezerwowane jest zazwyczaj dla koneserów. A szkoda, bo znajomość tych gatunków znakomicie ułatwia poruszanie się w świecie biżuterii z pereł. Co powinniśmy wiedzieć o różnych odmianach tych pięknych kamieni?
Przede wszystkim – odróżnijmy perły słodkowodne od morskich. Te pierwsze rodzą się w rzekach lub jeziorach i bardzo rzadko mają okrągły kształt. Charakteryzuje je słaby połysk i niska cena – ich pozyskanie nie jest specjalnie kosztowne, a wysokie ceny osiągają jedynie wyjątkowe egzemplarze (idealnie okrągłe, o rzadkim w tym gatunku, wysokim połysku i czystej powierzchni). Dużo droższe są perły morskie, gdzie kształt okrągły jest dużo częstszy, a połysk zazwyczaj wyższy niż w przypadku pereł słodkowodnych.
Perły Akoya – luksus dla nielicznych
Zdaniem koneserów najpiękniejszymi z morskich klejnotów są pochodzące z Japonii perły Akoya. Przy naprawdę wysokiej jakości charakteryzują się połyskiem niespotykanym wśród innych gatunków tych kamieni, znacznie przewyższającym ten, który możemy spotkać w ich słodkowodnych odpowiednikach. Podkreślmy jednak – dotyczy to kamieni najwyższej klasy, niezwykle rzadkich i drogich. Większość oferowanych w naszym kraju pereł Akoya nie spełnia tych kryteriów, a jedyną cechą odróżniających je od ich słodkowodnych „krewniaków” jest okrągły kształt. W przypadku kamieni wysokiej jakości podstawową cechą jest właśnie niespotykany nigdzie indziej blask pereł tego gatunku – w ich powierzchni możemy niemal przejrzeć się jak w lustrze. A właśnie tej cechy poszukują koneserzy.
Nie są to klejnoty tanie. Za najprostsze złote kolczyki z perłami Akoya naprawdę wysokiej klasy zapłacimy 500-1500 złotych (zależnie od ich wielkości), jest to jednak wydatek, który warto ponieść, nawet kosztem innych biżuteryjnych dodatków – taki drobiazg w naszym uchu pozostawi w cieniu wszystko inne, co mogłybyśmy założyć. Naszyjnik z pereł Akoya tej jakości będzie kosztował nas kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak jeśli będzie wykonany z pereł rzeczywiście wysokiej jakości, z łatwością przyćmi on swoim blaskiem jakąkolwiek biżuterię, którą moglibyśmy zakupić w tej cenie. Naszym zdaniem jest to duży wydatek, wart jednak poniesienia jeśli poszukujemy biżuterii wyjątkowej. Upewnijmy się jednak, że będą to naprawdę dobre perły, o niezrównanym połysku.
I na koniec jeszcze jedna rada: szukając dobrych pereł w internecie, pamiętajmy, że ich dobra jakość zawsze będzie wiązała się z wysoką ceną. Decydując się np. na zakup naszyjnika z pereł Akoya w „okazyjnej” cenie zazwyczaj godzimy się co najmniej na kamienie słabej jakości. Najczęściej jednak niska cena będzie dotyczyła pereł słodkowodnych, bardzo często nieuczciwie sprzedawanych pod nazwą Akoya. Takie „okazyjne” zakupy zazwyczaj kosztują nas najwięcej.
Artykuł partnera.