Ból kręgosłupa, a wybór odpowiedniego materaca

We współczesnych czasach ból pleców to istotny problem społeczeństwa. Aby w pewnym stopniu zniwelować uciążliwe dolegliwości kręgosłupa warto zadbać o właściwy sen. Odpowiednio dobrany materac odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w profilaktyce schorzeń kręgosłupa jak i jego rehabilitacji. Jaki materac na ból pleców jest najlepszy?

Ból kręgosłupa a dobór materaca

Powierzchnia do spania powinna być jednolita oraz odpowiednio elastyczna. W związku z tym żadna sofa czy też rozkładana kanapa nie jest w stanie zastąpić wygodnego łóżka z odpowiednio dobranym materacem, który to w pełni jest odpowiedzialny za komfort snu oraz prawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Materac powinien być zawsze odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Nie ma bowiem uniwersalnego materaca, który by w pełni sprosta oczekiwaniom każdej osoby i eliminował ból kręgosłupa.

Podczas problemów zdrowotnych kręgosłupa warto zawsze pamiętać o tym, aby wybrać materac o odpowiedniej twardości. Warto wiedzieć o tym, że ciało nigdy nie powinno zbyt mocno zapadać się w materacu, a z drugiej strony nie powinno być zbyt twarde, bowiem nie wpływa to korzystnie na nasze plecy.

Jaki wybrać materac do spania?

Dziś wybór materacy do spania jest bardzo duży. Na rynku dostępne są zarówno miękkie jak i twarde materace. Warto pamiętać o tym, że twardość powierzchni do spania nie stanowi jedynego wyznacznika, na który to trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu materaca.

W przypadku występowania problemów z kręgosłupem duże znaczenia mają także wypełnienia materacy. Do materiałów o działaniu ortopedycznym oraz znacznie odciążającym zdrowy kręgosłup należy pianka termoelastyczna oraz lateks.

Pianka termoelastyczna to materiał, który świetnie dostosowuje się do naszego ciała pod wpływem ciepła. Rozgrzewając się mięknie oraz dopasowuje się do kształtu sylwetki, dzięki temu daje niesamowity efekt otulenia ciała oraz zrelaksowania poszczególnych mięśni.

Z kolei lateks jest materiałem o wysokiej sprężystości oraz elastyczności. Bardzo szybko reaguje on na ruch oraz nacisk, dzięki czemu szybko przybiera kształt sylwetki. Materace wykonane z lateksu doskonale amortyzują sylwetkę oraz zapewniają jej punktowe dopasowanie. Dzięki temu każdy użytkownik może liczyć na odpowiednie podparcie poszczególnych części ciała.

Jaki materac dla alergika jest najlepszy?

O posiadanie w sypialni odpowiedniego materaca powinny również zadbać osoby borykające się z alergią. Dla tych osób polecane są przede wszystkim nowoczesne materace z pianki i lateksu, które to doskonale oddychają oraz nie chłoną wilgoci i pleśni. Lateks posada także naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Alergicy mogą także pozwolić sobie zakup kokosowej maty, która to jest w pełni bezpieczna dla ich zdrowia. Z kolei dla alergików niewskazane są naturalne wypełnienia materacy w postaci wełny, w której to rozmnażają się roztocza i drobnoustroje.

Oprócz wyboru dobrego materaca warto również wyposażyć się w odpowiedni pokrowiec, który to zabezpiecza materac przed wnikaniem roztoczy do środka. Każdy pokrowiec alergika powinien być regularnie prany, bowiem wówczas jest zapewnione w pełni higieniczne i bezpieczne dla zdrowia użytkowanie.

Zobacz też polecane produkty ortopedyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here