Przypadki, gdy auto zostaje uszkodzone, a my nie znamy danych sprawcy wypadku niestety nie należą do rzadkości i wiążą się z różnymi nieprzyjemnymi komplikacjami. Jak wygląda sytuacja na linii: brak danych sprawcy a odszkodowanie? Kto zapłaci za skutki kolizji i w jaki sposób dochodzić swoich praw?

Do najczęstszych przypadków zdarzeń komunikacyjnych, w których brak danych sprawcy wypadku dochodzi na zatłoczonych parkingach. W takiej sytuacji sprawcy najłatwiej po prostu udawać, że nie zauważył szkody, którą wyrządził i spokojnie odjechać z miejsca zdarzenia. Często również jest tak, że sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia, a poszkodowany nie mógł lub nie zdążył spisać jego numerów rejestracyjnych. Odnalezienie winowajcy jest wówczas bardzo utrudnione, a nierzadko wręcz niemożliwe. Brak danych sprawcy wypadku nie zawsze jednak sprawia, że poszkodowany nie może liczyć na odszkodowanie.

Dowody, świadkowie, policja

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku, w którym brak danych sprawcy, pierwsze co powinniśmy uczynić, to wezwać policję. Funkcjonariusze dokonają oględzin miejsca i skutków zdarzenia, przesłuchają świadków, a także będą mogli poprosić o dostęp do nagrań z okolicznych kamer przemysłowych i monitoringowych. Wszystkie te działania pomogą w ustaleniu danych sprawcy wypadku. Ponadto policjanci sporządzą oficjalny raport z wypadku – dokument ten będzie ogrywał kluczową rolę w trakcie postępowania odszkodowawczego. Niezależnie od dochodzenia policyjnego, warto na własną rękę wykonać dokumentację fotograficzną uszkodzonych części pojazdu.

Kto zapłaci za skutki kolizji?

Firma ubezpieczeniowa

Policyjne postępowanie w sprawie ustalenia danych sprawcy wypadku może trwać dość długo, dlatego poszkodowany nie powinien bezczynnie czekać na wyniki śledztwa. Wskazane jest, aby niezwłocznie poinformować firmę ubezpieczeniową o całym zajściu oraz o braku danych sprawcy wypadku. Istotne jest, że takie zgłoszenie można złożyć do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – nie musi być to ta sama firma, w której opłacamy coroczne składki. Przeprowadzenie likwidacji szkody to obowiązek każdego ubezpieczyciela, podobnie jak przekazanie każdej tego typu sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG to instytucja zajmująca się odszkodowaniami w takich przypadkach jak brak danych sprawcy wypadku.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Niestety nie każda sprawa, w której brak danych sprawcy wypadku zostanie zakwalifikowana przez UFG do wypłaty odszkodowania. Warunek jest jeden – aby uzyskać odszkodowanie z UFG, szkoda w wypadku musi dotyczyć osób i uszczerbku na zdrowiu, a nie strat materialnych. Jeśli więc w wyniku zdarzenia komunikacyjnego, w którym brak danych sprawcy wypadu ucierpiał jedynie samochód, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie poczuwać się do obowiązku wypłaty odszkodowania. Jeśli zaś w efekcie zdarzenia są poszkodowani, którzy wymagają minimum 14-dniowej hospitalizacji, jak najbardziej przysługiwać będzie odszkodowanie z UFG.

Odszkodowanie z AC

Gdy brakuje danych sprawcy wypadku, w najbardziej komfortowej sytuacji są kierowcy posiadający ubezpieczenie AC. W takim przypadku polisa AC pokryje koszty likwidacji szkody. Jeśli natomiast chodzi o zniżki dla kierowców za bezszkodową jazdę, to i na ten problem jest proste rozwiązanie. Na pisemny wniosek poszkodowanego w zdarzeniu, w którym brak danych sprawcy wypadku, UFG pokryje zrefunduje utratę tych zniżek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here