Brak OC - czym grozi?

Samochód to ogromna wygoda, ale też mnóstwo wydatków. Oprócz zaspokajania bieżących potrzeb – tankowanie, wymiana olejów, płynów etc. – musimy pamiętać o obowiązku posiadania OC. Warto, zatem zastanowić się, co nam grozi, jeśli nie wykupimy tego ubezpieczenia.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawet kilkudniowe opóźnienie polisy niesie za sobą poważne konsekwencje. Co więcej nie istnieje w polskim prawie możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia. Jeśli posiadamy samochód, który jest pełnoprawnym uczestnikiem dróg (jest zarejestrowany) musimy posiadać OC.

Muszę, aż tak uważać?

Masz samochód, który od dawna stoi w garażu i lata świetności miał już za sobą? Nie wykupiłeś OC, bo w zasadzie nie ma, po co? Racja, ale Twoim obowiązkiem jest samochód zezłomować, zanim polisa się skończy. Brak OC to poważne konsekwencje finansowe.

Nie wierzysz? Słyszałeś o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym? Jeśli nie, to lepiej od razu zapoznaj się z tym narzędziem, ponieważ to właśnie ono gromadzi bazę pojazdów i ich właścicieli, którzy nie mają ważnego ubezpieczenia OC. Człowiek może nie zauważyć, ominąć, jednak system takie dane odnotowuje bardzo skrupulatnie, dlatego nie powinniśmy liczyć na to, że nam się upiecze.

Brak polisy – ile mnie to będzie kosztować?

Załóżmy czarny scenariusz – nie mamy wykupionego OC, zostaliśmy odnotowani w systemie, odbyła się weryfikacja, potwierdziliśmy, że nie dopełniliśmy formalności i w kolejności zostaliśmy wezwani do zapłaty. Jak dużo przyjdzie nam zapłacić?

Kwoty się różnią, a ostateczna wysokość kary zależy od liczby dni, kiedy to nie mieliśmy aktualnego ubezpieczenia. Nie mniej jednak maksymalna wysokość kary jest już naliczana po 14 dniach i wynosi:

– dla samochodów osobowych 4200 zł,

– dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów 6300 zł,

– dla pozostałych pojazdów 700 zł.

Muszę o tym pamiętać?

Mając wiele na głowie możemy faktycznie nie pamiętać o tym obowiązku, w końcu nie wykupujemy polisy codziennie. Możemy np. ustawić sobie przypomnienie na telefonie, ale w ciągu roku może się zepsuć, możemy wpisać datę w kalendarzu, ale istnieje szansa, że jej nie zauważymy. W takim razie, istnieje dla nas jakiś ratunek?

W przypadku, gdy po roku nie wypowiemy umowy z ubezpieczycielem automatycznie się ona przedłuża. (Sprawdź jak skutecznie zrobić wypowiedzenie OC) To dobre i złe rozwiązanie. Z jednej strony nie musimy pamiętać i wszystko dzieje się samo, z drugiej strony możemy być narażeni na wyższe koszty.

Co więcej należy pamiętać, że od powyższego rozwiązania istnieją wyjątki. Jeśli korzystamy z OC zbywcy pojazdu lub nie zapłaciliśmy składki w całości nie możemy liczyć na samoistne przedłużenie się ubezpieczenia.

Nie ryzykuj i policz składkę OC tutaj ubezpieczamy-auto.pl. To łatwy sposób na sprawdzenie, jaka oferta jest najlepsza dla nas. Nie zakładaj od razu, że szukanie polisy jest męczące i czasochłonne. Porównywarki internetowe podają nam istotne informacje, które w kolejności dają nam wiele możliwości wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here