Materiał na ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynku powinien być trwały i odporny na ściskanie oraz szkodliwe warunki pogodowe. W technologii murowanej najczęściej wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego, ceramiki i silikaty.
Beton komórkowy na ściany wewnętrzne i zewnętrzne
Wybór materiału budowlanego, z jakiego mają powstać ściany zewnętrzne i wewnętrzne, ma znaczący wpływ na ich energooszczędność, nośność i wytrzymałość. Jednym z popularniejszych materiałów ściennych w technologii murowanej jest beton komórkowy, np. bloczki komórkowe ytong. Mają one wysoki poziom izolacyjności termicznej i są jednorodne, co zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych. Warto wybierać te materiały, których producent dba o dokładność wymiarową. W ten sposób usprawnimy proces budowy i zyskamy możliwość stosowania zaprawy do cienkiego spoinowania. Czas na budowie oszczędzimy także, wybierając bloczki z systemem pióro-wpust umożliwiającym rezygnację z wypełnienia spoinami pionowymi. Z betonu komórkowego produkowane są także inne elementy drobnowymiarowe, takie jak kształtki U, nadproża czy płytki. Wszystkie nadają się do układania ręcznego, dzięki czemu nie jest konieczne używanie specjalistycznego sprzętu w trakcie wznoszenia ścian. Mury z betonu komórkowego są lekkie i dobrze izolują przed stratami powietrza.
Pustaki i cegły ceramiczne do wznoszenia ścian
Obok betonu komórkowego innym popularnym materiałem ściennym jest ceramika. Produkowane są z niej m.in. cegły i pustaki. Cegły można stosować np. do zbudowania filarów. Do budowania ścian najczęściej wykorzystuje się pustaki ‒ pełne lub drążone. Elementy drążone mają otwory o układzie pionowym lub poziomym. Pierwsze z nich są bardziej wytrzymałe i sprawdzą się podczas budowy ścian nośnych, natomiast pustaki o poziomym układzie otworów najlepiej stosować do wznoszenia ścianek działowych i osłonowych. Do budowania fundamentów, ścian w piwnicach czy ścian do wysokości 50 cm ponad powierzchnię terenu nadają się wyłącznie pełne pustaki ceramiczne.
Pustaki ceramiczne są dostępne w wersji tradycyjnej bądź poryzowanej. Elementy poryzowane charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną i nadają się zarówno do budowania domów jednorodzinnych, jak i budynków o wielu kondygnacjach. Ściany z pustaków ceramicznych są mrozoodporne i wyróżnia je niska nasiąkliwość.
Silikaty, czyli wyroby wapienno-piaskowe do budowania ścian
Trwałym i odpornym na ściskanie materiałem budowlanym są także bloczki z piasku i wapna. Mają one wysoką gęstość, dzięki której zapewniają odpowiednią izolację akustyczną i cieplną w budynku. Szybko przyjmują ciepło z pomieszczenia i można je łączyć na zaprawę do spoin cienkich lub zwykłych. Silikaty wykorzystywane są do budowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych (konstrukcyjnych i działowych).