Transport to branża, na którą zawsze jest zapotrzebowanie. Dotyczy to zarówno pojedynczych przewozów np. wykorzystywanych przy przeprowadzkach, jak i ciągłych zleceń, których zadaniem jest zoptymalizowanie i podtrzymanie łańcucha dostaw.

Zawsze zachodzi potrzeba przewiezienia czegoś z jednego miejsca, do drugiego. Coraz bardziej popularny staje się wynajem samochodów ciężarowych, z którego korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy transportowe, które świadczą profesjonalne usługi przewozowe. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy wynajmowaniu pojazdów.

Rodzaje wynajmu pojazdów

Wynajem pojazdów może mieć różnoraki charakter. Jak można wywnioskować ze strony https://www.smlogistic.com.pl/wynajem-pojazdow.html, jednej z firm świadczących wynajem samochodów ciężarowych, zazwyczaj spotykamy się z trzema potrzebami wynajęcia pojazdu. Pierwszy przypadek to zlecenia indywidualne, krótkoterminowe, zazwyczaj jednorazowe. Drugi przypadek również wiąże się z usługą krótkoterminową, a wynajem jest podyktowany zapotrzebowaniem na samochody zastępcze, w przypadku awarii własnej floty. Trzeci rodzaj wynajmu pojazdów ma charakter długoterminowy i jest wykorzystywany przez firmy przewozowe, które nie dysponują swoją flotą. Wszystkie trzy sytuacje stwarzają swoje zalety. Trzeba jednak dobrze poznać ofertę żeby sprawdzić czy oferowana przez firmę usługa wynajmu rzeczywiście okaże się przydatna. Sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na wynajem i jaki aspekt powinniśmy wziąć pod uwagę.

Określ swój cel

Zanim zdecydujemy się na wynajem pojazdów, musimy dobrze określić cel, jaki nam przyświeca i na jego podstawie dokonać wyboru rodzaju auta. Inny pojazd będzie nam potrzebny do przeprowadzki, a inny np. do przewiezienia olbrzymiej ilości materiałów budowlanych. W pierwszym przypadku być może wystarczy jedynie bus transportowy, mały samochód dostawczy lub tzw. solówka, w drugim zapewne bardziej przydatny okaże się samochód ciężarowy z naczepą typu plandeka.

Wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy zazwyczaj jest wykorzystywany w przypadku przeprowadzki, która generuje potrzebę przewiezienia dużej ilości przedmiotów, w szczególności zaś wielkich i ciężkich, jak np. meble. Wynajem pojazdów pod przeprowadzkę może mieć swoje plusy. Przede wszystkim sprawdźmy cenę takiej usługi. Bardzo często jest ona o wiele bardziej atrakcyjna jak skorzystanie z usług firmy transportowej specjalizującej się w przeprowadzkach, jednak zawsze warto to sprawdzić. Zaletą wynajęcia samochodu do przeprowadzki jest niezależność od przewoźnika, która przejawia się brakiem konieczności czasowego dopasowania się do możliwości firmy transportowej. Sprawdźmy, czy wynajmując samochód będziemy mieli pełną swobodę określenia godzin, w jakich będzie potrzebny nam samochód.

Samochody zastępcze bywają przydatne wszystkim firmom przewozowym w przypadku awarii swojej floty. Warto zwrócić uwagę na terminy, na jakie firma decyduje się wynająć pojazd oraz swobodę ich użytkowania.

Wynajem długoterminowy

Z tego typu usługi korzystają zazwyczaj mniejsze firmy przewozowe, których nie stać na pozyskanie własnej floty. Taka usługa może okazać się w niejednym przypadku jedyną możliwością świadczenia usług przewozowych. Wynajem długoterminowy zazwyczaj jest tańszą opcją, niż zakup pojazdu używanego. Wiążę się to przede wszystkim z brakiem opłat za badania techniczne. Warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne, kto będzie je ponosił i na jakich zasadach oraz czy jest możliwość wymiany użytkowanego modelu na inny, nie ponosząc przy tym dodatkowych opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here