Ciąża czy okres? Sprawdź, na co wskazują poszczególne objawy

Chociaż ciąża daje wiele typowych symptomów, niektóre z nich można błędnie interpretować jako objawy przed okresem. Dowiedz się, na co może wskazywać ból brzucha, ból piersi oraz inne sygnały wysyłane przez organizm. Dzięki temu rozwiejesz wiele wątpliwości, zanim wykonasz test ciążowy.

Wiele sygnałów wskazujących na ciążę może być mylących i odwrotnie. Dlatego część kobiet albo szybko wykonuje test ciążowy, albo bagatelizuje te objawy i czeka na miesiączkę. Tymczasem nie każdy ból brzucha może wskazywać na zbliżający się okres, podobnie jak większe piersi wcale nie muszą być oznaką ciąży.

Brak miesiączki

Brak okresu jest jednym z głównych objawów ciąży. Jeśli więc miesiączka nie pojawia się w wyznaczonym terminie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia.

Pamiętaj jednak, że brak okresu wcale jednak nie musi oznaczać ciąży. Nawet, jeśli cykle są regularne, niekiedy miesiączka może się opóźnić. Często zdarza się to u kobiet, które prowadzą stresujący tryb życia, zaczęły intensywnie ćwiczyć lub zmieniły dietę na bardziej restrykcyjną.

Krwawienia / plamienia

Chociaż w ciąży nie pojawia się okres, mogą wystąpić delikatne plamienie trwające 2-3 dni. Jest to tzw. plamienie implementacyjne, które wiąże się z zagnieżdżaniem się zarodka w jamie macicy. Takie plamienie zupełnie nie przypomina krwawienia miesiączkowego, jednak często uważane jest za okres – szczególnie przez te kobiety, które zupełnie nie czekają na ciążę i u których miesiączka zwykle jest skąpa.

Ból brzucha

Ból brzucha przed okresem to typowa dolegliwość zwiastująca nadejście krwawienia. Czasami jednak takie objawy wskazują na ciążę – mogą świadczyć np. o zagnieżdżaniu się zarodka.

Ból piersi

Większe, nabrzmiałe i tkliwe piersi – to przypadłość, która może wskazywać na ciążę. Jednak równie dobrze może świadczyć o zbliżającej się miesiączce. Zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie wywołują tego typu dolegliwości, ale sam ból piersi nie jest dokuczliwy ani długotrwały. Objawy mijają po kilku dniach. Tymczasem w okresie ciąży mogą stopniowo nasilać się z uwagi na rosnące poziomy hormonów płciowych.

Mdłości

Mdłości przed okresem wcale nie należą do rzadkości – stanowią częsty objaw napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wynikają z zawirowań hormonalnych, które dokonują się wraz z nadejściem kolejnego cyklu.

Mdłości przed okresem często mylone są z mdłościami zwiastującymi ciążę. Warto jednak pamiętać, że te drugie pojawiają się dopiero w okolicach 2-3 miesiąca.

Podejrzewasz ciążę? Wykonaj test

Zastanawiasz się czy występujące u ciebie symptomy to objawy przed okresem czy może przed ciążą? Wykonaj test ciążowy – jednak nie wcześniej niż w dniu miesiączki. Dzięki temu dowiesz się, czy mdłości przed okresem to faktycznie sygnał zwiastujący nadchodzącą miesiączkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here