Cięcie laserowe blach

Cięcie laserowe blach to sposób na cięcie różnego rodzaju materiałów blaszanych. Jest to proces bardzo szybki i precyzyjny. Właśnie dlatego staje się coraz popularniejszy nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Jest na niego duży popyt, gdyż ta metoda wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

  1. Na czym polega cięcie laserem?
  2. Sposoby cięcia laserem

Cięcie laserem jest wykorzystywane w bardzo wielu branżach, w których są wykorzystywane materiały blaszane. Jest ono popularne między innymi w przemyśle: maszyn włókienniczych,  maszyn górniczych, maszyn ciężkich, meblarskim oraz tam, gdzie wykorzystywane są konstrukcje stalowe. Można by w skrócie powiedzieć, że laserowe cięcie blach jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie jest wymagana niezwykła precyzja, a dodatkowo takie cięcie blach przyczynia się do zachowania wysokiej jakości wyciętych elementów. A na czym konkretnie polega cięcie laserowe? Krótka charakterystyka tej metody poniżej.

Na czym polega cięcie laserem?

Wycinanie laserowe (jak już wcześniej wspomniano) to sposób obróbki metalu (i innych materiałów), podczas którego jest wykorzystywana wiązka laserowa, Dokładnie polega to na tym, że w momencie zetknięcia się promienia laserowego z blachą, zostaje wykonane cięcie. Dzieje się tak w wyniku przeniesienia na materiał sporej części energii z wiązki laserowej. Cięcie laserem można zastosować na przykład do aluminium, mosiądzu czy też miedzi. Ważna jest także grubość blach, które poddaje się wycinaniu laserowemu. Grubość zależy od ich rodzaju. Warto też dodać, że wycinanie laserowe pozwala zminimalizować straty w danym materiale, a poza tym powierzchnie cięte laserem są bardzo gładkie. Wycinanie laserem jest też bardzo cenione za to, że jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym – i to niezależnie od tego, czy jest wykonywane hurtowo czy przy pojedynczych projektach. Wszystkie te cechy, czyli: precyzja, opłacalność, szybkość sprawiają, że ta metoda cięcia blach staje się najpopularniejsza.

Sposoby cięcia laserem

Istnieje wiele rodzajów cięcia laserem i są one oferowane w firmach zajmujących się taką obróbką jak Fabryka 4×4. Różne metody są dobierane w zależności od poddawanego obróbce materiału. Do podstawowych sposobów cięcia laserem należą:

  • cięcie przez odparowanie (stosuje się przy materiałach nieulegających topnieniu, np. drewno),
  • cięcie przez topnienie i wydmuchiwanie (metale, stal nierdzewna),
  • cięcie przez wypalenie (materiały spalające się w wysokiej temperaturze, np. stal nierdzewna),
  • generowanie pęknięć termicznych (materiały kruche, np. szkło).

Jak więc widać, wykorzystywanie wiązki laserowej w przypadku obróbki blach i innych materiałów daje szerokie możliwości, a co najważniejsze – gwarantuje zadowolenie z efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here