Co ma wpływ na wybór niewidocznych aparatów słuchowych

Każdy człowiek jest świadomy tego, jak niezwykle ważny jest słuch w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim umożliwia on rejestrowanie wszelkich dźwięków, które docierają do nas z otoczenia. Będąc istotą społeczną, każdy z nas odczuwa potrzebę komunikowania się ze światem, który nas otacza. Dobry słuch jak najbardziej to umożliwia. Dzięki niemu możemy w prawidłowy sposób się rozwijać, komunikować z innymi osobami, rozwijać nasze pasje lub realizować się zawodowo. Niestety wiele osób, które cierpią na niedosłuch, nie może powiedzieć tego samego. Bardzo często są one odsuwane przez społeczeństwo, a widoczny aparat słuchowy staje się powodem do żartów. W poniższym artykule dowiesz się, jak skutecznie rozwiązać ten problem.

Szacuje się, że ok. miliard ludzi na świecie żyje z niedosłuchem – w samej Polsce nawet 30-40% społeczeństwa boryka się z wadą słuchu o różnym stopniu. Choć z łatwością możemy wykonać wszystkie niezbędne badania, a następnie trafić pod skrzydła profesjonalnego protetyka słuchu, to jednak wiele osób decyduje się zignorować ten problem. Ewentualne noszenie aparatu słuchowego może wiązać się z wieloma kompleksami. Dlatego powstały modele zwane niewidocznymi, by jeszcze bardziej zwiększyć komfort pacjenta.

Skąd biorą się kompleksy na punkcie wady słuchu?

Choć aparat słuchowy to zaawansowane technologiczne urządzenie, który może zagwarantować normalne życie osobom z nawet bardzo głębokim ubytkiem słuchu, to jednak wciąż się zdarza, że niedosłyszący nie decyduje się na zakup takiego urządzenia. Mimo iż problem jest coraz szerzej uświadamiany, to jednak w społeczeństwie nadal funkcjonują krzywdzące stereotypy na temat ludzi z wadą słuchu. Można trafić na opinie, że osoba z niedosłuchem jest mniej inteligentna, wolniej i mniej starannie wykonuje powierzone jej prace itd. W związku z tym może to rzutować na karierę zawodową czy po prostu na relacje ze społeczeństwem. Dlatego nadal część osób, sądząc, że aparat słuchowy będzie zauważalny na pierwszy rzut oka, rezygnują z jego noszenia i decydują się kamuflować ubytek słuchu.

Warto jednak pamiętać, że takie postępowanie może znacząco obniżyć jakość życia. Występują trudności z podstawową komunikacją, na dodatek wada słuchu może zagrozić naszemu bezpieczeństwu, np. podczas prowadzenia samochodu. Dlatego zdecydowanie warto rozejrzeć się za aparatami słuchowymi w Gdańsku (więcej: https://www.swiatsluchu24.pl/aparaty-sluchowe-gdansk/), tym bardziej, że wybrany przez nas model może pozostać całkowicie niewidoczny dla otoczenia.

Niewidoczne aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (CIC), zwane również niewidocznymi, to nowoczesne urządzenia, które w całości umieszcza się głęboko w kanale słuchowym pacjenta. W związku z czym z zewnątrz nie widać, że dana osoba w ogóle nosi aparat słuchowy. 

Aparaty CIC są dopasowywane w pełni indywidualnie, dlatego wcześniej, poza oczywiście obowiązkowymi badaniami, konieczne jest wykonanie odcisku ucha. Te urządzenia pozwalają nie tylko zachować pełną dyskrecję – nikt nie będzie wiedział o naszym niedosłuchu, o ile sami nie zdecydujemy się o tym powiedzieć – ale są także w pełni wygodne. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że aparaty wewnątrzkanałowe są przeznaczone dla pacjentów o lekkim lub umiarkowanym ubytku słuchu. Mogą też być nieodpowiednie dla starszych osób ze względu na niewielkie rozmiary. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here