Co to jest plik JPK

Wprowadzony jednolity plik kontrolny JPK zawiera przede wszystkim dane podatkowe przedsiębiorstw w formie elektronicznej. W tej postaci są one przekazywane organom kontroli skarbowej. Taki obowiązek na firmy został nałożony w styczniu 2016 roku i stopniowo plik JPK stał się elementem obowiązkowym w polskiej rzeczywistości.

Kto musi składać jednolity plik kontrolny?

Jednolity plik kontrolny to jedno z najważniejszych rozwiązań elektronicznych, które ma na celu przede wszystkim usprawnić pracę organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. System wprowadzony przez Ministerstwo Finansów zawiera przede wszystkim zbiory danych, które powstają przy użyciu programów komputerowych i są księgowane w firmie przez specjalistów. Dokumentacja ma ustaloną formę – specjalny schemat XML, co pozwala organom kontroli skarbowej na szybki i łatwy przegląd różnych informacji w okresie miesięcznym, kwartalnym czy rocznym. Stosuje się także oznaczenie opcjonalne dokumentów sprzedaży. Przedsiębiorca może przekazywać jednolity plik kontrolny bezpośrednio z systemu informatycznego. Drugą możliwością jest wysyłka danych JPK v7 do Ministra Finansów. Są one następnie przekazywane właściwym urzędom skarbowym.

Procedura użyciu programów komputerowych

Jednolity plik kontrolny JPK dla przedsiębiorców

Od 2018 roku plik JPK muszą generować czynni podatnicy VAT. System ma skracać kontrole podatkowe oraz je upraszczać. Poza tym daje wgląd we wszystkie transakcje oraz minimalizuje wyłudzenia w ewidencji VAT. Jednolity plik kontrolny świetnie sprawdza się na poziomie kontroli krzyżowych. W ten sposób urzędnik może sprawdzić równocześnie szereg ewidencji przychodów różnych firm, nawet ich nie odwiedzając i nie przeglądając ksiąg podatkowych. Oczywiście JPK przyspiesza także prowadzenie sprzedaży VAT i szybko wskazuje różnego rodzaju nieprawidłowości.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych JPK VAT ma również szereg zalet także dla przedsiębiorców. Przede wszystkim skraca czas kontroli, a tym samym minimalizuje ich uciążliwość i obniża koszty. Z zasady w większości przypadków wcale nie będą konieczne wizyty sprawdzające to, jak są księgi podatkowe prowadzone. Firmy poprzez JPK zyskują także dodatkowy system kontroli wewnętrznej, co pozwala monitorować pracę działu księgowości.

Jednolity plik kontrolny JPK dla przedsiębiorców

Firmy mają obowiązek przekazywania JPK na informatycznych nośnikach danych lub w formie elektronicznej we wskazanym formacie, który zawiera siedem struktur. Dotyczą one ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, magazynu, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT oraz faktur VAT i podatkowej księga przychodów i rozchodów  oraz ewidencji  przychodów

W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców Jednolity Plik Kontrolny ma na celu przede wszystkim sprawdzanie dowodów księgowych w zakresie podatku VAT. System jest więc swoistą informacją o zakupach i sprzedaży, które są oczywiście ujęte w ewidencji księgowej przede wszystkim w przypadku rozliczeń miesięcznych. Każdy, kto jest czynnym płatnikiem podatku VAT, niezależnie od wielkości swojej działalności, ma obowiązek wysyłania jednolitego pliku kontrolnego wybranej formie do kontroli skarbowej bez wezwania.  Na żądanie organów podatkowych przedsiębiorca musi również udostępnić informacje na temat faktur, ksiąg rachunkowych i podatkowych, wyciągów bankowych, obrotów magazynowych czy ewidencji przychodów. Wówczas wszystkie wskazane pliki JPK muszą być złożone w terminie (nie krótszym niż 3 dni od dnia doręczenia wezwania) wyznaczonym w wezwaniu na dowolnym nośniku danych – może to być płyta CD czy pendrive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here