Poduszka z reguły kojarzy się z wygodą i bezpieczeństwem. Kiedy jesteśmy zmęczeni, to kładziemy na nią głowę i zasypiamy. Gdy jedziemy autem i mamy wypadek, o nasze bezpieczeństwo dba poduszka powietrzna. A czym jest poduszka finansowa i w jaki sposób pomaga nam w życiu? Informacje o tym znajdziesz tu https://www.lendon.pl/poduszka-finansowa i w dalszej części artykułu.
Bezpieczeństwo finansowe
Poduszka finansowa daje nam również poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa finansowego. W głównej mierze są to nasze oszczędności albo mówiąc pospolicie „pieniądze na czarną godzinę”. Ze środków tych nie możemy korzystać na co dzień. Muszą czekać na specjalną okazję, a do takich możemy zaliczyć na przykład sytuację kiedy stracimy pracę albo ulegniemy wypadkowi i nie jesteśmy w stanie przez jakiś czas uzyskiwać dochodu na dotychczasowym poziomie. Wówczas poduszka finansowa daje nam pewnego rodzaju zabezpieczenie na ciężkie czasy. Należy jednak pamiętać o tym, że po tym jak z niej skorzystamy, to musimy ją na nowo, jak najszybciej uzupełnić.
Na jak długo powinna wystarczyć poduszka finansowa?
Przyjmuje się, że najkrótszym okresem, na jaki powinna nam starczyć poduszka finansowa, jest 6 miesięcy. Zakładając, że w chwili obecnej zarabiamy 5 tysięcy złotych netto miesięcznie, to nasze oszczędności powinny wynosić 6-krotność tej kwoty, czyli 30 tysięcy złotych. Kwota ta pozwoli nam przeżyć pół roku na tym samym poziomie. Oczywiście im poduszka finansowa większa, tym lepiej dla nas. Dlatego odpowiednio wcześnie powinniśmy się zająć jej zbudowaniem.
Jak zbudować poduszkę finansową?
Najlepszym sposobem, na rozpoczęcie budowy naszej poduszki finansowej, jest metoda małych kroków. W tym celu co miesiąc należy odkładać pewien stały procent z naszej wypłaty. Ile powinien wynosić? Wiele osób jest w stanie przeznaczyć ponad 50% swojego miesięcznego wynagrodzenia na raty kredytowe. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy tyle samo odkładali na konto. Tym bardziej jeżeli nie mamy jeszcze zobowiązań kredytowych. Im więcej będziemy odkładać, tym szybciej zbudujemy naszą poduszkę finansową. Dobrą metodą jest również odkładanie wszystkich niespodziewanych nadwyżek finansowych.
Gdzie trzymać zgromadzone środki?
Jeżeli uda nam się zbudować odpowiednią poduszkę finansową, to nie powinniśmy tych środków trzymać w skarpecie czy na zwykłym rachunku ROR. Najlepszym wyjściem będzie założenie konta oszczędnościowego albo krótkoterminowej lokaty. Dzięki temu możemy trochę pomnożyć nasz kapitał, chociaż w pierwszej kolejności musimy myśleć o jego ochronie. Dlatego pod żadnym pozorem nie można pieniędzy z poduszki finansowej przeznaczać na ryzykowne inwestycje albo na kupno nieruchomości. To są środki, które muszą być bezpiecznie ulokowane i do których będziemy mieli szybki i łatwy dostęp w przypadku awaryjnej sytuacji.