Co to jest soundbar

Co to jest soundbar? Jakie są rodzaje soundbarów? Gdzie postawić soundbar? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Co to jest soundbar?

Technologia zmienia się na naszych oczach. Dawniej w telewizorach kineskopowych, pomimo dużej „głębokości”, jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie płaskie telewizory gwarantują wysoką rozdzielczość, doskonałe detale oraz głębię kolorów, która sprawia, że możesz poczuć się jak w kinie. Niestety rzadko kiedy w parze idzie tak samo wyśrubowany dźwięk. Odpowiedzią na te problemy były kina domowe, a tańszą alternatywą są soundbary. Co to jest soundbar?

Soundbar to nic innego jak jednolita listwa, która składa się z określonej liczby wbudowanych głośników różnego rodzaju. Oczywiście zależnie od tego, ile jest głośników, jakiego są typu czy jak zostały rozmieszczone, różna może być cena takiego urządzenia. Najtańsze soundbary można kupić już za kilkaset złotych, najdroższe modele o mocno wyśrubowanych parametrach to natomiast wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że w stosunku do swoich możliwości soundbary wyglądają naprawdę niepozornie. Na rynku znajdziesz różne rodzaje soundbarów, niektóre mają też dodatkowy subwoofer – niestety (lub stety) dobrego głośnika niskotonowego nie da się zamknąć we wspomnianej wcześniej konstrukcji.

Gdzie postawić soundbar?

To najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każdy po zakupie takiego urządzenia. Wbrew pozorom ustawienie sprzętu w dużej mierze wpływa na faktyczne walory użytkowe, a zatem jakość dźwięku podczas każdego seansu. Zatem gdzie postawić soundbar? W zdecydowanej większości przypadków urządzenie znajduje się pod telewizorem na specjalnie przygotowanej półce. Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe – np. jeśli telewizor powiesiłeś na ścianie za pomocą odpowiedniego uchwytu lub sam soundbar po prostu zajmuje za dużo miejsca, aby zmieścił się na komodzie.

Alternatywą w takiej sytuacji jest ustawienie soundbara na podłodze, bardzo ważne jest jednak to, aby sprzęt znajdował się bezpośrednio przed oglądającym. W ten sposób uzyskasz efekt przestrzennego dźwięku. Ciekawym i dość często polecanym rozwiązaniem bywa ustawienie soundbara w połowie odległości między telewizorem i widzem, lecz w mniejszych pomieszczeniach może to utrudniać przemieszczanie się.

Wracając do telewizorów powieszonych na ścianie – niektóre soundbary mają w komplecie odpowiedni zestaw montażowy, aby również przymocować go na ścianie. Finalnie można uznać, że to rozwiązanie jest najlepsze i najwygodniejsze, o ile oczywiście nie mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu i możesz wiercić otwory w ścianie.

Soundbary czy kino domowe?

Skoro już wiesz, gdzie postawić soundbar, na koniec warto odpowiedzieć na pytanie, co wybrać: soundbar czy kino domowe? Na sklepowych półkach znajdziesz oczywiście różne rodzaje soundbarów i kin domowych, można odnieść się jednak do kilku uniwersalnych cech obu sprzętów. Do kina domowego potrzebujesz dużego pomieszczenia, w ten sposób uzyskasz jednak najlepszy z możliwych efektów dźwięku. Soundbary nie wymagają aż takiej przestrzeni, a do tego są znacznie tańsze – jak wspomniano, takie urządzenie kupisz już za kilkaset złotych.

Soundbar to wygodne i praktyczne urządzenie, dzięki któremu znacząco poprawisz komfort każdego seansu, a do tego nie musisz przeznaczać dużego budżetu na zakup. Jeśli cenisz sobie wygodę oglądania i chcesz w swoim salonie poczuć się niczym w kinie, warto rozważyć zakup soundbara renomowanego producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here