Elektrolity to substancje, które rozpuszczają się w naszych płynach ustrojowych, czyli w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Nazywa się je również jonami soli naładowanych dodatnio, czyli kationami (sód, potas, wapń, magnez) lub ujemnie, czyli anionami. Dzięki nim nasz organizm jest w stanie utrzymać gospodarkę wodno-elektrolitową na odpowiednim poziomie, a także utrzymują prawidłowe ciśnienie osmotyczne. Elektrolity bardzo ważne są dla:

– funkcjonowania całego układu nerwowego oraz mózgu, ponieważ mają elektryczne właściwości i przewodzą impulsy nerwowe,

– naszych mięśni, w tym tego największego, czyli serca. Elektrolity wpływają na kurczenie i rozkurczanie naszych mięśni, co w przypadku serca oznacza po prostu jego prawidłowe działanie, czyli pompowanie krwi i dostarczanie tlenu do wszystkich komórek w naszym ciele,

– utrzymania prawidłowej gospodarki wodnej. Dzięki temu, że elektrolity są naładowane elektrycznie, przyciągają wodę i rozprowadzają ją po organizmie.

Zagrożenia związane z upałami – odpowiedni nawodnienie.

Pierwsze objawy niedoboru elektrolitów, to zwykłe złe samopoczucie, osłabienie, brak energii. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Najbardziej należy uważać i dbać o to podczas letnich upałów, pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz przy wysiłku fizycznym, ponieważ wtedy tracimy najwięcej elektrolitów poprzez pocenie się i narażamy nasz organizm na ich niedobór. Niedobory wywołują również problemy układu pokarmowego takie jak biegunka i wymioty.

Jak uzupełniać niedobory elektrolitów?

Najbardziej efektywnym i znanym wszystkim sposobem uzupełniania  elektrolitów w organizmie jest po prostu regularne picie wody, a nie dopiero w momencie, w którym męczy nas ogromne pragnienie. Pozwoli, to utrzymać nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie. Niedobory minerałów mogą prowadzić do zaburzeń pracy serca, odwodnienia organizmu, senności, osłabienia, nudności czy bólów głowy. Warto wspomagać również dzieci, zwłaszcza podczas upałów, o czym można poczytać na www.orsalit.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here