Ethereum to drugi obok Bitcoina najpopularniejszy blockchain i kryptowaluta. To co odróżnia ETH od BTC to fakt, że jest to projekt, który wciąż jest mocno rozwijany. Twórcy zapowiadają szereg aktualizacji, które zbiorczo są nazywane mianem Ethereum 2.0. Wychodząc temu zagadnieniu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy jakich nowości można się spodziewać w ramach Ethereum 2.0.
Na czym polega Ethereum 2.0?
Głównym celem aktualizacji jest zwiększenie przepustowości transakcji w sieci. Dotychczas jest to około 15 transakcji na sekundę a docelowo teoretycznie możliwe ma być wykonywanie nawet dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę. Osiągnięcie takiego efektu ma być możliwe poprzez podzielenie obciążenia na wiele łańcuchów bloków, które mają działać równolegle. Proces ten jest określany jako „sharding”.
Poza tym, że zwiększy się przepustowość sieci zajdzie jeszcze druga poważna zmiana, którą jest przejście z Proof of Work a Proof of Stake. PoS to mechanizm konsensusu, który z perspektywy laika odróżnia się tym od PoW, że uczestnicy sieci mogą wnieść (stakować) swoją kryptowalutę w celu walidowania transakcji w sieci. PoS jest skutecznym systemem weryfikacji sieci i co istotne nie wymaga zużywania znacznych ilości energii elektrycznej co jest typowe dla kopania kryptowalut w ramach systemu Proof of Work. Szacuje się, że przejście na system PoS pozwoli zużywać 99,95% mniej energii elektrycznej. Jednocześnie, prognozy wskazują na to, że po migracji do nowych łańcuchów emisja netto ETH będzie znacznie niższa, dzięki czemu Ether może stać się aktywem deflacyjnym.
Etapy przejście na Ethereum 2.0
Przejście na Ethereum 2.0 zostało podzielone na kilka etapów. Pierwsza faza „Phase 0” została uruchomiona w 2020 roku i w jej ramach wprowadzono łańcuch bloków o nazwie Beacon Chain. Jak na razie użytkownicy mogą w nim stakować Ether, natomiast swoje monety prawdopodobnie będą mogli wypłacić dopiero gdy proces aktualizacji zostanie ukończony.
Kolejny etap to „Phase 1. W ramach tego etapu Beacon Chain połączy się z siecią Ethereum. W efekcie algorytm konsensusu Proof of Work przejdzie na Proof of Stake. Ostatnią fazą będzie „Phase 2”, dzięki czemu aktualny łańcuch Ethereum 1.0 będzie jednym z wielu łańcuchów Ethereum 2.0. Docelowo obciążenie sieci ma być rozłożone na 64 łańcuchy.
Przejście na Ethereum 2.0 jest procesem, który był przekładany już wielokrotnie. Według aktualnych informacji można się spodziewać, że Phase 1 zostanie ukończone w 2022 roku a Phase 3 to być może plan na 2023 rok. Jednak informacje co do harmonogramu prac mogą się zmieniać, dlatego najlepiej sprawdzać je na bieżąco czytając aktualne doniesienia na branżowych portalach.
Kurs ETH
Obecnie Ethereum jest drugą pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowalutą na świecie ustępując jedynie Bitcoinowi. Początkowo (w 2015 roku) cena Ethereum wynosiła poniżej 1 USD. Cena 100 USD została osiągnięta dopiero w 2017 roku. Tymczasem w momencie ATH z listopada 2021 roku kurs Ethereum osiągnął wartość 4858 USD.
Podsumowanie
Podsumowując, aktualnie kryptowaluta Ethereum jest w bardzo ciekawym momencie swojego rozwoju. Już niedługo dojdzie do kluczowej aktualizacji, która znacząco wpłynie na działanie całej sieci. Biorąc pod uwagę, że Ether może stać się aktywem deflacyjnym oraz to, że będzie znacznie wydajniejszy wiele osób zastanawia się czy aktualizacja wpłynie na kurs ETH.