rower trekkingowy

Jeżeli lubisz jeździć na rowerze i uwielbiasz dalekie wycieczki w nieznane, a nie tylko po „miejskiej dżungli”, powinieneś zastanowić się nad zakupem roweru trekkingowego. Sprawdzi się on idealnie także wówczas, gdy nie interesuje cię jazda wyczynowa i zjazdowa, która byłaby dla niego zbyt obciążająca.

Gdzie sprawdzi się rower trekkingowy?

W ostatnich czasach rowery trekkingowe zyskały dużą popularność, czemu nie można się dziwić. Doskonale sprawdzają się nie tylko do jazdy po mieście, ale również – a może zwłaszcza – na dalekie i długie wycieczki zarówno po ulicach, jak i po leśnych ścieżkach czy pagórkach.

Rowery trekkingowe posiadają cechy crossów i rowerów miejskich, co czyni je bardzo uniwersalnymi jednośladami, które mogą służyć zarówno rekreacji, jak również pozwolą na bezproblemowy i przyjemny dojazd do pracy czy szkoły. Ich uniwersalność sprawia, że nadają się zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

Wzrost i budowa

Jeżeli postanowiłeś kupić rower trekkingowy, powinieneś dostosować go do swoich potrzeb i budowy ciała. Niestety, znajomość jedynie swojego wzrostu i odszukanie go w tabeli producenta mogą nie wystarczyć. To najprostsze porównanie może sprawić, że jazda wcale nie będzie wygodna. Dzieje się tak dlatego, że osoby o tym samym wzroście, mogą mieć inną długość nóg, co znacząco przełoży się na komfort jazdy.

Jak zatem dokonać zakupu? Na samym początku należy zmierzyć długość nogi od krocza do śródstopia i wynik pomnożyć przez 0,63. Jeżeli rozmiar ramy jest podany w calach, wynik należy podzielić przez 2,54. Dzięki takiemu pomiarowi na pewno dobierzesz dla siebie odpowiedniej wielkości rower trekkingowy.

Materiał wykonania

Kolejny krok to zwrócenie uwagi na materiał, z którego wykonana jest rama. Im będzie lżejsza, tym łatwiejsza i przyjemniejsza będzie jazda, zwłaszcza, kiedy obciążymy rower dodatkowymi sakwami i bagażami, zawierającymi ekwipunek na kilkudniową wycieczkę. Kwestia wagi będzie też bardzo istotna dla kobiet oraz młodzieży, gdyż bez wątpienia to im będzie trudniej poruszać się z ciężkim jednośladem.

Ramy wykonywane są z trzech rodzajów materiałów. Pierwszym jest stal, którą stosuje się w najtańszych rowerach, co przekłada się na ich większy ciężar. Nie są one również odporne na korozje. Drugim materiale jest karbon, który znacząco zmniejsza wagę. W porównaniu do innych jest to najlżejszy, choć niestety stosunkowo mało odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał. Trzecim materiałem jest aluminium, które dla wielu osób będzie najlepszym wyborem. Jest stosunkowo lekkie, a przy tym wytrzymałe i odporne na korozję. Jego jedyną wadą może być małe tłumienie drgań, dlatego warto zainwestować od razu w pojazd  z przednim amortyzatorem.

Wielkość kół

Warto również wziąć pod uwagę wielkość kół, która znacząco wpływa na szybkość lub zwrotność podczas jazdy. Im większe, tym szybciej można przejechać daną odległość. Z kolei takie, które mają mniejszy rozmiar, pozwolą na lepsze manewrowanie.

W przypadku tego parametru warto wziąć pod uwagę styl własnej jazdy oraz wzrost. Warto pamiętać, iż koła w rozmiarze 29 nie będą sprawdzały się w przypadku osób mających poniżej 160 cm wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here