Syrop i miód z mniszka lekarskiego (mleczu) – działanie i sposoby wytwarzania. To temat, który z całą pewnością zainteresuje określone grono osób. Wprawdzie w tym momencie o kwiaty mniszka już raczej trudno, bo roślina już dawno przekwitła, ale przecież za rok znów będzie
można je zbierać. Zresztą gros osób corocznie robi syrop czy miód z mleczu, bo to bardzo dobre produkty o działaniu prozdrowotnym. Jeśli jeszcze ktoś nie zetknął się z tym zagadnieniem, omówmy temat: syrop i miód z mniszka lekarskiego (mleczu) – działanie i sposoby wytwarzania. Kto wie, może ktoś od tej pory stanie się zwolennikiem tych domowych eliksirów?
Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu, natomiast miód z mniszka przyśpiesza gojenie się ran, oczyszcza organizm z toksyn i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Już tylko te informacje pozwalają na to, żeby rzeczywiście zainteresować się właściwościami mniszka lekarskiego. To bezsprzecznie jedno z najbardziej uniwersalnych ziół, jakie możemy spotkać w polskich warunkach. Nawiasem mówiąc, wracamy do matki natury i szukamy w niej wszelakich środków, które mogą nam pomóc w różnych schorzeniach.
Syrop z mniszka można pozyskiwać z kwiatów, korzeni oraz łodygi, czyli tzw. mlecza. Warto w tym miejscu dodać, że syrop z mlecza, podobnie jak miód, jest także środkiem łagodzącym kaszel. Z tą tylko różnicą, że miód z mniszka lekarskiego ma o wiele więcej właściwości prozdrowotnych niż miód pszczeli. Ten specyfik zawiera bowiem m. in.
witaminę A, witaminę C i witaminę D, witaminy z grupy B (np. B4, czyli cholina) oraz minerały, takie jak: potas, magnez, krzem czy żelazo.
Nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem przepisów na wspomniane wyżej syrop czy miód z mniszka. Do dyspozycji mamy przecież to potężne, ale i zarazem nader funkcjonalne medium, jakim jest internet, a w sieci przecież jest dosłownie wszystko. Ale i nasi znajomi mogą bez problemu wspomóc nas takimi przepisami. A te są chyba najlepsze, bo sprawdzone w praktyce.