Aby móc wypożyczyć samochód, nie tylko musimy legitymować się dokumentem ze zdjęciem, musimy też podpisać umowę. Co może się w niej znaleźć?
Wynajem samochodów, zarówno krótko, jak i długoterminowy jest świetną alternatywą dla wybrania się na wyjazd integracyjny, wakacje czy wypad za miasto własnym samochodem.
Wypożyczenie samochodu osobowego a busa – jakie różnice?
Różnice wynikają głównie z możliwości eksploatacji pojazdu jak maksymalne obciążenie czy maksymalna ilość przewożonych osób. Ponieważ w większości wypożyczalni mamy w umowie zaznaczone, że wyposażenie samochodu w elementy wymagane przez dany kraj, należy się spodziewać większej ilości kamizelek odblaskowych czy łańcuchów śniegowych.
Wymagania od kierowcy i najemcy samochodu
Co do zasady osoba wypożyczająca samochód nie zawsze będzie musiała być jego kierowcą. Podczas podpisywania umowy najmu, spisuje się protokół zdawczo-odbiorczy, w którym należy wskazać osobę, która ma prawo jazdy kategorii B i doda do umowy dane ze swojego dokumentu ze zdjęciem.
Kierowca, któremu wypożyczalnia busów oddaje kluczyki od samochodu, zostaje zobowiązany do korzystania z pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem oraz co ważne do zachowania należytej staranności, jeśli idzie o eksploatację pojazdu.
Ubezpieczenie i wyjazd na teren niektórych krajów
Jeśli wypożyczalnia, z której usług decydujemy się korzystać, ma ograniczenia dotyczące podróży, na pewno kraje objęte zakazem znajdą się w treści umowy. Może się okazać, że do niektórych krajów będzie można wjechać, ale to będzie wymagało od wypożyczającego podpisania aneksu do standardowej umowy. Standardowo wypożyczane busy i inne samochody mają ubezpieczenie OC, AC, NW i Zieloną Kartę.
Dość standardowo powinien też wyglądać punkt, w którym mowa o udziale w stłuczce lub wypadku spowodowanego z winy wypożyczającego. Zwykle jest tak, że kaucja przepada, jeśli kierowca z własnej winy przyczynił się do wypadku lub kradzieży pojazdu (choć są tu wyjątki, gdzie odpowiedzialność może być wyższa niż kaucja). Większość zadrapań czy uszkodzeń pojazdu pokryje ubezpieczenie, a w umowie dokładnie doczytamy, ile wówczas procent wynajmujący potrąci nam z kaucji.
Zawsze przed wynajmem czytajmy dokładnie umowę, co prawda większość zapisów będzie standardowa, ale warto się upewnić i mieć na uwadze jakieś szczególne warunki, z jakimi możemy podczas trwania umowy mieć do czynienia.