chrapanie

Chrapanie nie jest tematem tabu. To powszechnie spotykany problem, który możesz zaobserwować u swoich bliskich, a często i u siebie. Istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie tej dolegliwości. Sprawdź jak przeciwdziałać chrapaniu i zadbaj o swoje zdrowie i komfortowy sen.

Jaka jest przyczyna chrapania?

Na początek wyjaśnijmy czym właściwie jest chrapanie. To co słyszymy, czyli dźwięk wydawany podczas snu, jest efektem nieprawidłowego przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. U niektórych osób dochodzi do zapadania się i wibrację tylnej ściany gardła, czego skutkiem jest charakterystyczny, często nieprzyjemny odgłos.

Wg. różnych statystyk, problemem tym jest dotkniętych jest bezpośrednio od 10 do 30% populacji. Niektórzy cierpią na tę przypadłość chronicznie, natomiast u innych ujawnia się ona wyłącznie w określonych okolicznościach, takich jak zła pozycja podczas snu, lub po spożyciu alkoholu.

Choć samo chrapanie co do zasady nie jest dolegliwością zagrażającą życiu, to może być także objawem innych schorzeń. Zaliczamy do nich m.in. bezdech senny, który wymaga specjalistycznego leczenia przez właściwego lekarza. Chrapanie może być wywołane również przez: przerost migdałków, palenie papierosów, alergie, czy nawet nadwagę i otyłość.

Skuteczne sposoby na chrapanie

Na szczęście w większości przypadków jego przyczyna nie jest aż tak poważna i do uzyskania ulgi wystarczy zastosować odpowiednie, nieskomplikowane leczenie. Oferta skutecznych rozwiązań na chrapanie obejmuje: spraye do nosa i gardła, plastry na nos oraz listki doustne. Większość leków przeciw chrapaniu zawiera naturalne olejki i ekstrakty, które podczas snu zapewniają odpowiednie napięcie tkanek, rozszerzają przewody nosowe i co bardzo istotne, gwarantują odpowiednie nawilżenie. Działają aż do 8h, czyli wystarczająco dużo, aby w pełni zregenerować się przed kolejnym dniem pełnym wyzwań.

Skutki chrapania

Negatywne skutki chrapania możemy podzielić na dwie grupy:

  • zdrowotne – do których zaliczamy wszystkie konsekwencje niewystarczającej drożności dróg oddechowych. Chroniczne zmęczenie, bóle głowy, pogorszenie nastroju. Dolegliwości te mogą mieć związek z niewystarczającym dotlenieniem podczas snu.
  • społeczne – głośne chrapanie może wpływać na komfort snu najbliższych, przebywających w ścisłym otoczeniu. Nie wolno się jednak wstydzić chrapania! To zupełnie naturalna przypadłość, często niezależna od osoby, której doskwiera. Jeśli ktoś zwróci nam jednak uwagę na ten problem, warto mu się przyjrzeć i podjąć dalsze działania.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here