Cyberpunk 2077

Kiedy kilkanaście lat temu debiutowała gra „Wiedźmin” polskiego studia CD Projekt Red, mało kto wierzył w jej sukces. Nawet autor popularnej sagi nie zdecydował się na procentowy udział w zyskach, zadowalając się jednorazową opłatą za prawa autorskie. A jednak udało się – gra sprzedała się w olbrzymim nakładzie, podobnie jak dwie kontynuacje wraz z równie dobrymi dodatkami. Nic zatem dziwnego, że producent poszedł za ciosem, zapowiadając kolejny projekt, osadzony w fantastycznym świecie. Tym razem jednak nie było to fantasy, ale gatunek nieco mniej popularny, za to pozwalający na sporo eksperymentów fabularnych – cyberpunk. Gra nosi tytuł „Cyberpunk 2077” i zapowiada się rewelacyjnie. Co o niej wiemy na kilka tygodni przed premierą?

  1. Cyberpunk – co to jest?
  2. Cyberpunk 2077 – kiedy zagramy?
  3. Cyberpunk 2077 – co wiemy o grze?
  4. Na jakich platformach zagramy w Cyberpunk 2077?

Cyberpunk – co to jest?

W przeciwieństwie do gatunku „fantasy”, które jest baśniową gałęzią fantastyki, zawdzięczającą dużą popularność między innymi Tolkienowi i jego „Władcy Pierścieni”, cyberpunk jest stosunkowo mało znany. Podgatunek ten opowiada historie dziejące się w przyszłości, w świecie zdominowanym przez technikę, gdzie codziennością jest wirtualna rzeczywistość i cybernetyczne moduły, wszczepione w organizm ludzki. I choć w założeniu miało to pomagać w rozwoju, cyberpunkowe światy są posępne, brudne, pełne zniechęcenia i przemocy. Dystopijne klimaty, zapoczątkowane przez legendarną już powieść „Neuromancer” Williama Gibsona, powodują, że rzeczywistość, w której żyją bohaterzy, przesiąknięta jest pesymizmem i poczuciem beznadziei. Doskonale ilustruje to choćby świetna powieść „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philippa K. Dicka, której ekranizacja przeszła do historii kina. Chodzi oczywiście o „Łowcę androidów”, z wspaniałymi rolami Harrisona Forda i Rutgera Hauera. Nic zatem dziwnego, że po cyberpunkowe klimaty sięgnęli również twórcy gier.

Cyberpunk 2077 – kiedy zagramy?

Pierwsza data premiery wyznaczona była na 16 kwietnia, jednak tego terminu nie udało się dotrzymać. Dlaczego? Gra po prostu wymagała dopracowania i doszlifowania niektórych fragmentów. Trzeba pamiętać, iż jest to projekt który w założeniu ma być jeszcze bardziej skomplikowany i rozbudowany niż „Wiedźmin 3”. a zatem każdego gracza czeka prawdziwa uczta. A nie ma nic gorszego, niż szumnie zapowiadana gra, która po premierze okazuje się być pełna błędów, przynosząc rozczarowanie zamiast dobrej zabawy. Aktualnie data premiery gry Cyberpunk 2077 to dzień 19 listopada i chyba wszyscy gracze trzymają kciuki, by był to już ostateczny termin. Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę – czyli premiera konsol nowej generacji, Playstation 5 oraz Xbox Series X. Jest bardzo prawdopodobne, iż ich posiadacze będą mogli również cieszyć się grą studia CD Projekt Red, co byłoby świetnym posunięciem ze strony producenta. Listopad to także gorący okres przedświąteczny, a o znalezieniu „Cyberpunk 2077” pod choinką marzy chyba każdy, gdyż gra ta zapowiada się naprawdę niesamowicie!

Cyberpunk 2077 – co wiemy o grze?

Jeśli chodzi o samą grę, można powiedzieć – wiemy już bardzo dużo, ale tak naprawdę… niewiele. Zasługa w tym samych twórców, którzy umiejętnie dozują wiadomości i prezentują fragmenty gry, jednocześnie nie ujawniając zbyt wielu informacji. Ale już to, co można zobaczyć na przedpremierowych pokazach, wbija w fotel. Genialnym posunięciem marketingowym było zatrudnienie Keanu Reeves’a, zarówno do promocji jak i do gry. A jeśli chodzi o samą fabułę – sterować będziemy postacią o tajemniczym imieniu „V”. Możemy dowolnie wykreować parametry i rozpocząć jako przedstawiciel jednej z trzech frakcji, a nasz wybór będzie miał wpływ na przebieg gry. Twórcy zapowiadają, iż fabuła będzie jeszcze lepiej skonstruowana niż w „Wiedźminie 3”. Gdyby chodziło o inne studio, potraktować to można byłoby jedynie jako chęć wypromowania swego produktu, ale w przypadku CD Projekt Red można być pewnym że dotrzymają słowa. A to może oznaczać tylko jedno – przygody w dystopijnym mieście Night City będą czymś, czego świat gier komputerowych jeszcze nie widział i nie przeżył. Zresztą już pierwsi dziennikarze-szczęśliwcy, którzy mieli okazję pograć w wersje demonstracyjne zgodnie piszą, iż jest to gra o niesamowitym klimacie i dużym potencjale na hit – a przecież pozwolono im na zapoznanie się jedynie z niewielkim fragmentem rozgrywki.

Na jakich platformach zagramy w Cyberpunk 2077?

Oczywiście gra dostępna będzie na wszystkie najnowsze generacja konsol oraz na komputery PC. Dla Cyberpunk 2077 PS4 i Xbox One nie będą stanowiły problemu i bez problemu poradzą sobie z wysokimi wymaganiami, fani pecetów, jeśli chcą cieszyć się graniem w najwyższej rozdzielczości będą musieli nieco odświeżyć i unowocześnić swój sprzęt. Najnowszy produkt studia CD Projekt Red dostępny będzie w wersji zwykłej oraz kolekcjonerskiej, zawierającej sporo gadżetów i niespodzianek niedostępnych inną drogą, a stanowiących z pewnością cenna pamiątkę dla graczy. Wiele sklepów już teraz oferuje możliwość pre-orderów, a gracze odliczają czas do 19 listopada, gdy nadejdzie czas na zwiedzanie Night City.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here