Remont, nawet najmniejszy, wymaga umiejętności planowania w najdrobniejszych szczegółach. Harmonogram prac i szczegółowa lista zakupów to podstawa, zwłaszcza przy malowaniu ścian! Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wyliczyć, ile dokładnie farby trzeba kupić.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy remoncie, jest zakup nieodpowiedniej ilości farby. Zwykle jest jej za dużo, przez co otwarte puszki się marnują, albo za mało, co wiąże się z koniecznością kolejnej wizyty w sklepie. Można tego uniknąć, poświęcając dosłownie chwilę na dokładne wyliczanie potrzebnej ilości farby.

Oblicz wielkość powierzchni

To nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zmierz szerokość każdej ściany, którą planujesz pomalować i zsumuj. Uzyskany wynik pomnóż przez wysokość pokoju. Np. jeśli planujesz pomalować pokój dziecka, który ma wymiary 3 na 4 m, dodaj do siebie 3 m + 3 m + 4 m + 4 m. Razem: 14 m. Trzeba to przemnożyć przez wysokość pokoju, która przykładowo wynosi 2,5 m. Do pomalowania jest zatem 35 metrów kwadratowych. Jeśli planujesz pomalować sufit, zmierz jego długość i szerokość, a uzyskane pomiary pomnóż przez siebie.

Odejmij powierzchnię okien i drzwi

Uzyskany w czasie wcześniejszych wyliczeń wynik warto uszczegółowić, odejmując od niego powierzchnię okien i drzwi. Specjaliści mają na to swoje różne techniki, ale zwykle odejmuje się 1 mkw na każde okno i 1,6 mkw na drzwi. Na naszym przykładzie od wyniku 35 mkw odejmiemy powierzchnię drzwi i dwóch okien, czyli 3,6 mkw. Do pomalowania zostaje 31,4 mkw.

Policz, ile farby potrzebujesz

Każdy producent farb na opakowaniu lub w dokumentacji technicznej podaje, jaka jest jej wydajność. To ważny parametr, który warto sprawdzić i wykorzystać do obliczeń. W naszym przypadku sięgniemy po farbę Nobiles Pory Roku, której wydajność to do 12 mkw na 1 litr farby  przy jednokrotnym malowaniu. Teraz wystarczy metraż pokoju podzielić przez wydajność. 31,4 mkw podzielić przez 12 mkw/l, co da wynik 2,62 l i tyle dokładnie farby będzie potrzebna do jednokrotnego pomalowania ścian. Jeśli planujemy malowanie dwukrotne, uzyskany wynik trzeba przemnożyć przez dwa (w naszym przypadku będzie to 5,24 l farby). Nobiles Pory Roku można kupić w opakowaniach 2,5 l lub 5 l, co oznacza, że w naszym przypadku jedno i duże i jedno małe opakowanie wystarczą, żeby białe ściany dziecięcego pokoju przemalować na piękny kolor o nazwie Jesień Brzoskwiniowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here