Czy brak śluzu przed okresem może być niebezpieczny?

Śluz to naturalna wydzielina szyjki macicy, która spełnia wiele bardzo istotnych dla organizmu kobiety zadań. W dni niepłodne chroni przed zakażeniami i uszkodzeniami narządów rodnych, a podczas dni płodnych ułatwia zajście w ciążę. Ilość wydzielanego śluzu oraz jego gęstość i przejrzystość zmieniają się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Suchość pochwy, pojawiająca się przed okresem, wynika ze zmian hormonalnych, jakie co miesiąc za chodzą w organizmie każdej kobiety.

Hormony a cykl miesiączkowy

Estrogeny to hormony odpowiedzialne za regulację cyklu menstruacyjnego. Ich stężenie we krwi zmienia się w zależności od fazy cyklu. Przed miesiączką znacznie spada – najniższe można zaobserwować w trakcie okresu – następnie do połowy kolejnego cyklu stale wzrasta. Uczucie suchości w pochwie, pojawiające się przed mającym niebawem nastąpić krwawieniem jest spowodowane właśnie spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Jest to sytuacja zupełnie naturalna, jednak powodująca duży dyskomfort w okolicach intymnych.

Jakie mogą być konsekwencje braku śluzu przed miesiączką?

Jeśli suchość pochwy występuję tylko chwilo, na parę dni przed planowaną miesiączką, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej albo wiąże się z innymi, przykrymi dolegliwościami, jak np. ból podczas zbliżenia, upławy albo świąd, koniecznie należy uda się do ginekologa. Utrzymująca się suchość pochwy może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, które nieleczone dają poważne konsekwencje – np. wpływają negatywnie na płodność kobiety lub odpowiadają za nieregularne cykle miesiączkowe. Jeśli regularne do tej pory miesiączki nagle przestają pojawiać się terminowo, należy koniecznie ustalić przyczynę.

Utrzymująca się suchość pochwy może być również wynikiem długotrwałego przyjmowania leków. Na zaburzenia pracy śluzówki może wpływać źle dobrana antykoncepcja, niektóre środki antyalergiczne, leki stosowane przy nietrzymaniu moczu oraz antybiotyki. Powodem może być również alergia na materiał, z jakiego wykonana jest podpaska lub tampon albo na dodane do nich substancje zapachowe. Brak dostatecznego nawilżenia pochwy naraża ją na podrażnienie i mikro urazy, a to z kolei może prowadzić do stanów zapalnych pochwy i sromu, a tym samym zwiększonego ryzyka zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych.

Jak sobie radzić z suchością pochwy?

Uczucie suchości skutecznie można zminimalizować, stosując żele intymne nawilżające pochwę. Najlepiej wybierać preparaty na bazie wody, nieperfumowane, pozbawione barwników i innych składników, które mogą uczulać i dodatkowo nasilać uciążliwe objawy. Zaleca się również stosowanie dostępnych w aptece bez recepty globulek dopochwowych, zwiększających poziom nawilżenia pochwy. Wart uwagi jest preparat Hydrovag, który zawiera substancje przyczyniające się do przywrócenia odpowiedniej wilgotności śluzówki, regenerujące ściany pochwy, a także pomaga utrzymać naturalne pH okolic intymnych. Więcej na jego temat znaleźć można na stronie https://hydrovag.pl. W czasie występowania objawów suchości pochwy trzeba szczególnie dbać o higienę intymną, stosując odpowiednie żele myjące, zawierające naturalne pH oraz kwas mlekowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here