Czy korzystanie z kantorów internetowych jest bezpieczne?

Kantory internetowe w przeciwieństwie do tradycyjnych kantorów stacjonarnych, pozwalają na wymianę wybranej waluty przez Internet. Oszczędność czasu, jaka się z tym wiąże sprawia, że e-kantory stają się coraz popularniejsze, a ich liczba stale rośnie. Czy są jednak w pełni bezpieczne dla klientów? Jakie rodzaje zabezpieczeń najczęściej stosują? Czy warto im zaufać?

Kantor online a bank

Bank to instytucja, której głównym zadaniem jest pośredniczenie między podmiotami posiadającymi kapitał a tymi, które nie posiadają go w ilości wystarczającej do realizowania przedsięwzięć gospodarczych. Poza tym banki zajmują się też obsługą międzynarodową, a więc i wymianą walut. Ich działalność reguluje Prawo bankowe, a regulacje krajowe tworzą dodatkowo system gwarantowania depozytów w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. System ten nie działa w przypadku kantorów internetowych, które nie podlegają Prawu bankowemu. Dlatego też wciąż wiele osób dokonuje transakcji wymiany walut w banku akceptując tym samym wyższe koszty transakcji.

Bezpieczeństwo prawne w kantorach internetowych

Wiele osób zastanawia się jaki kantor internetowy jest bezpieczny. Obecnie zdecydowana większość e-kantorów, które działają na rynku co najmniej kilka lat jest bezpieczna. E-kantory nie podlegają jednak regulacjom Prawa bankowego. Nie zajmują się prowadzeniem rachunków bankowych, a więc nie obejmuje ich również ustawowy system gwarancji. Wyjątkiem są kantory prowadzone przez grupy kapitałowe, w ramach których działają też podmioty bankowe. E-kantory działają w oparciu o przepisy o swobodzie działalności gospodarczej z zastrzeżeniem stosowania regulacji uwzględniających specyfikę tego biznesu. Prowadzą własne bazy danych, które rejestrują w GIODO, a także podlegają ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Mają więc obowiązek raportowania operacji o wartości wyższej niż 15000 euro.

KNF – Komisja Nadzoru Finansowego

Kantor działający jako instytucja płatnicza podlega jednak ścisłemu nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Najpierw musi też uzyskać też stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności. W tym celu KNF analizuje dokładnie m.in. plan finansowy i program działalności e-kantoru. Uzyskanie statusu instytucji płatniczej związane jest z szeregiem obowiązków. Przede wszystkim kantory internetowe muszą regularnie informować KNF o sytuacji finansowej firmy. W tym celu przesyłane są coroczne i kwartalne sprawozdania finansowe. Nadzów sprawowany przez KNF nad instytucjami tego typu sprawia, że są one bardziej wiarygodne dla potencjalnych klientów.

Bezpieczeństwo finansowe 

Działające na rynku e-kantory mają zróżnicowaną formę prawną i różny poziom kapitału zakładowego. Dominują spółki kapitałowe (przede wszystkim z ograniczoną odpowiedzialnością). Funkcjonują też podmioty jednoosobowe, gdzie odpowiedzialność dotyczy majątku osobistego właściciela, który jest jednak najczęściej nieokreślony. Bezpieczniejsze wydaje się więc korzystanie z usług tych pierwszych i wcześniejszy research w sieci lub skorzystanie z portali, na których można znaleźć ranking kantorów internetowych. Warto też pamiętać, że godny zaufania e-kantor będzie wymagał podczas rejestracji podania wielu danych osobowych i kontaktowych. Ma to na celu weryfikację danych każdego nowego klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here