Czy łatwo znaleźć pracę w Gdańsku?

Obecnie stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi 2,6%. Tak jak w przypadku innych miast, także w stolicy województwa Pomorskiego można zauważyć różne tendencje w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz posiadanych umiejętności.

Niektórzy specjaliści mogą spać spokojnie, ponieważ ofert pracy jest bardzo dużo, natomiast jest grupa zawodów, w których znalezienie pracy może okazać się bardzo trudne. Warto w takich sytuacjach doszkalać się lub zdecydować się na przekwalifikowanie. Dane pochodzą ze strony https://www.gup.gdansk.pl/.

Według statystyk witryny internetowej Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl/) po raz kolejny dużym deficytem charakteryzują się zawody takie jak cieśla, stolarz, dekarz, blacharz, magazynier, murarz, tynkarz, robotnicy budowlani. Pracodawcy podkreślają, że mają trudność ze znalezieniem chętnych na swoje ogłoszenia głównie ze względu na niskie zarobki i pracę w ciężkich warunkach. Dlatego często zdarza się, że pracodawcy są zmuszeni zatrudnić cudzoziemców. Dodatkowo gro polskich specjalistów w dziedzinie budowlanki wyjechało za granicę, ponieważ tam zarobki są znacznie wyższe. Pracodawcy podkreślają, że kandydaci często nie mają potrzebnych uprawnień do pracy (np. uprawnienia do pracy na wysokości). Z kolei duża liczba poszukujących pracy skarży się, że zarobki nadal są zbyt niskie.

W przypadku kształcenia zawodowego brakuje też kadry nauczycielskiej. Część osób przeszło już na emeryturę, a nowych chętnych jak na razie nie widać. Dlatego coraz częściej brakuje szewców bądź krawcowych także w Gdańsku.

Pracowników brakuje również w sektorze transportu. Tutaj jednym z zawodów, który charakteryzuje się bardzo dużym deficytem, jest kierowca ciągników siodłowych. Problemem w tym przypadku jest brak osób z prawem jazdy kategorii C+E oraz niechęć do częstych i długich wyjazdów.

Dział IT jest kolejnym działem, w którym można zanotować deficyt pracowników. Potrzebni są dobrze wyszkoleni absolwenci uczelni wyższych ze znajomością obsługi wielu programów. Pracy mogą natomiast nie znaleźć technicy informatycy, którzy mają za małe umiejętności, dlatego firmy częściej zatrudniają absolwentów uczelni wyższych ze znajomością języków programowania oraz języków obcych.

W województwie pomorskim jest też grupa zawodów nadwyżkowych. Problem ze znalezieniem pracy w Gdańsku mogą mieć przede wszystkim pedagodzy. Co roku pojawiają się kolejni absolwenci tego kierunku, a nowych miejsc pracy nadal nie ma. To samo tyczy się historyków, filozofów, politologów oraz kulturoznawców, którzy najczęściej podejmują decyzję o przekwalifikowaniu się.

Pracodawcy najczęściej podkreślają, że bardzo ważna jest znajomość języków obcych, przy czym sam angielski już nie wystarczy. Umiejętność porozumiewania się w różnych językach może otworzyć drzwi do kariery w wielu branżach, ponieważ części procesów można nauczyć się w trakcie pracy.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here