Czym jest dygestorium i jakie mamy meble w laboratorium?

Laboratorium jest miejscem gdzie przeprowadzane są liczne doświadczenia za pomocą fachowej aparatury.

Tak samo ważne jak sprzęt znajdujący się na wyposażeniu pracowni jest jego umeblowanie. Meble laboratoryjne muszą być najwyższej jakości ze względu na to, że poddawane są intensywnej eksploatacji.

Podstawowe wyposażenie laboratorium

Podstawowym elementem w jaki musi być wyposażone stanowisko pracy w laboratorium to stół laboratortyjny. Oczywiście wykonany z najwyższej jakości materiałów ze względu na bardzo duże narażenie czynników zewnętrznych. Materiały z jakich wykonuje się blaty to między innymi: ceramika, laminaty czy żywice epoksydowe. Blaty muszą być odporne na czynniki mechaniczne oraz termiczne, a także promieniowanie elektromagnetyczne i działanie silnych substancji chemicznych.

W niektórych modelach stołów laboratoryjnych montowane są szuflady do przechowywania próbek. Inna opcja to nadstawki dzięki, którym utrzymany jest porządek na stole, ponieważ można na nich umieścić komputer, telefon oraz inne niezbędne rzeczy. Praca przy takim stole odbywa się na stojąco lub na siedząco na wysokich stołkach.

Równie niezbędny sprzęt w laboratorium to krzesła laboratoryjne. Jeśli tylko praca nie wymaga pozycji stojącej to laborant może wygodnie usiąść przy stanowisku pracy. Co ważne nie zabierają one dużo miejsca, najczęściej są okrągłe wykończone syntetycznym materiałem ( łatwo zmywalnym) oraz posiadają regulowaną wysokość. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są zamontowane na nóżkach rolki obrotowe, które umożliwiają poruszanie się po pomieszczeniu.

Kolejny ważny element wyposażenia laboratorium to szafy laboratoryjne. Służą one do przechowywania różnego rodzaju substancji chemicznych (szafy na kwasy i zasady), materiałów, podręcznego sprzętu oraz naczyń przeznaczonych do prowadzenia badań. Meble laboratoryjne przeznaczone na chemikalia, kwasy czy zasady, w których przechowuje się silniejsze preparaty niebezpieczne dla zdrowia i środowiska oznaczone są specjalnymi, odblaskowymi naklejkami ostrzegawczymi. To wszystko w celu bezpieczeństwa, aby nieupoważnione osoby nie miały dostępu do szaf zamykane są na zamek lub kłódkę.

Co to jest dygestorium i do czego służy?

Dygestorium, inaczej określane jako wyciąg chemiczny to również podstawowy element każdego laboratorium. To mebel w kształcie dużej szafy z przeszkloną komorą. Przeznaczone jest do prowadzenia prac z substancjami chemicznymi stałymi, ciekłymi i gazowymi. Dygestorium ma zapewniać bezpieczeństwo, chronić i minimalizować ryzyko pracy z chemikaliami.

Osoby, które wykonują prace badawcze w komorze są chronione przed wydzielającymi się w niej szkodliwymi dla zdrowia oparami. Dygestorium jest tak skonstruowane, aby skutecznie zapobiegać wydostaniu się z komory do pomieszczeń laboratoryjnych toksycznych oparów, gazów i pyłów.

Wyposażenie dygestorium jest bardzo bogate, przede wszystkim to regulowana przednia szyba dla swobodnej pracy. Niezbędne także jest także dodatkowe oświetlenie, które sprawdzi się przy precyzyjnych pracach. Ponadto posiada instalacje wodną, gazową i kanalizacyjną oraz wentylację, gniazdka elektryczne i panel sterujący z zaworami w celu łatwego dostępu do mediów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here