Czym jest kurz i jak się go pozbyć

Kurz jest powszechnym utrapieniem domowym, powodującym problemy z oddychaniem i reakcje alergiczne w przypadku wdychania. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby pozbyć się nagromadzonego kurzu i poprawić jakość powietrza w swoim domu.

Co to jest kurz?

Kurz jest zbiorem drobnych cząsteczek pochodzących z wewnątrz i z zewnątrz Twojego domu. Kurz domowy składa się zazwyczaj z martwych komórek skóry, włosów, brudu, włókien ubrań, roztoczy, cząstek martwych owadów, pyłków, bakterii i mikroskopijnych kawałków plastiku. Zanieczyszczenia dostają się do domów przez otwarte okna, zwierzęta domowe i podeszwy naszych butów. Włosy, komórki skóry i włókna mogą wchłaniać zanieczyszczenia z produktów konsumenckich, których używamy w domu. Kiedy kurz przemieszcza się w powietrzu, gromadzi dodatni lub ujemny ładunek elektryczny. Dlatego na niektórych powierzchniach gromadzi się bardziej niż na innych, takich jak dywany, abażury i żarówki. suprofit.com

Jak często należy odkurzać?

Aby utrzymać kurz pod kontrolą, odkurzaj raz lub dwa razy w tygodniu, aby kurz nie gromadził się w powietrzu. Świetnym sposobem na odkurzanie jest też naprzemienność pomieszczeń. Odkurzaj salon jednego dnia, a potem sypialnie innego dnia, aby podzielić sprzątanie na dwie części, dzięki czemu nie będzie się ono wydawało tak przytłaczającym procesem.

Niezbędne narzędzia do odkurzania

(Ręczniki z mikrofibry) naprawdę zbierają kurz i brud z powierzchni. Jednym z najlepiej strzeżonych sekretów domu wolnego od kurzu jest wilgotna, czysta ściereczka z mikrofibry.

Jak pozbyć się kurzu z twardych powierzchni

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu w domu jest opracowanie rutyny sprzątania. Sprzątaj dom w odpowiedniej kolejności. Zacznij od sufitów i pracuj w dół. Zaczynając od góry, czyścisz te powierzchnie, a dodatkowy kurz, który spadnie, zostanie usunięty w miarę schodzenia na dół. Nigdy nie zaczynaj od dołu. W ten sposób zabrudzisz tylko powierzchnię, którą już wyczyściłeś, przesuwając się w górę.

Używaj wilgotnej ściereczki z mikrofibry do wycierania wszystkich powierzchni, w tym blatów, lamp, parapetów, sprzętu RTV i listew przypodłogowych.

Arkusze do suszenia to kolejny świetny sposób na sprzątanie. Możesz też użyć środka dezynfekującego, jeśli martwisz się o gromadzenie się zarazków. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz małe dzieci lub masz obniżoną odporność.

Jak pozbyć się kurzu z dywanów, pościeli i mebli

Większość kurzu w domu pochodzi z dywanów, dlatego zaleca się odkurzanie ich co najmniej dwa razy w tygodniu, aby utrzymać kurz na niskim poziomie. Regularne czyszczenie zapobiega wnikaniu kurzu i innych zanieczyszczeń w głąb włókien dywanu.

Do czyszczenia tapicerki używaj odkurzacza ręcznego lub nasadki szczotkowej, a części nietkane przetrzyj wilgotną ściereczką z mikrofibry. Zmieniaj pościel co najmniej raz w tygodniu lub częściej, jeśli jesteś wrażliwy na roztocza. Możesz również rozważyć zastosowanie hipoalergicznych pokrowców na materace, poduszki lub koce, aby zmniejszyć narażenie na działanie roztoczy.

Jak pozbyć się kurzu z powietrza

Filtry pomagają utrzymać zanieczyszczenia w systemie wentylacyjnym, ale także kontrolować jakość powietrza w pomieszczeniach. Wymieniaj je regularnie, aby zapobiec wydostawaniu się kurzu z otworów wentylacyjnych, gdy masz włączony nawiew. Zdziwiłbyś się, ile kurzu zbierają filtry nawet w krótkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here