waga

Wagi używane na potrzeby technologiczne wewnątrz firmy nie wymagają legalizacji. Wszystkie inne wagi wymagają legalizacji co 25 lub 36 miesięcy, w zależności od wieku. Nowa waga, jaką kupujemy np. do gastronomii czy sklepu jubilerskiego, jest domyślnie zalegalizowana, o czym świadczą informacje zawarte na tabliczce znamionowej. To tam znajdziemy dane dotyczące roku produkcji, jednostki notyfikacyjnej oraz znak Certyfikatu Europejskiego. Każda nowa waga, która ma powyższe dane, czyli deklaracje zgodności, jest gotowa do użytku czy to w handlu czy gastronomii. 

Waga nowa a wtórna legalizacja

Wagi, które kupujemy jako nowe, mają legalizację ważną 36 miesięcy, a czas ten zawsze liczony jest od 1 grudnia roku, w którym waga została wyprodukowana. Przykładowo waga oznaczona M15 pierwotną legalizację otrzymała 1 grudnia 2015 roku i ta legalizacja ważna jest do 30 listopada 2018 roku. Po tym czasie wtórne legalizacje konieczne są co 25 miesięcy. Waga po wtórnej legalizacji otrzymuje trzy hologramy, które wskazują jej kolejnym właścicielom datę dokonania kolejnej legalizacji i tak dalej. Jeśli waga nie przejdzie legalizacji, można będzie jej używać wyłącznie wewnętrznie w firmie lub wykorzystywać prywatnie, a w ostateczności trzeba będzie ją zutylizować. Jeśli tak się nie stanie, organ z uprawnieniami do kontroli legalizacji, czyli w praktyce urzędnik Głównego Urzędu Miar, może wagę wycofać z użycia i nałożyć na podmiot jej używający mandat w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Co istotne, kontrolę taką mają prawo przeprowadzić również pracownicy Straży Miejskiej lub Inspekcji Handlowej, a także Inspekcji Sanitarnej. Ponadto firma, która już raz podpadnie urzędnikom, może się spodziewać w niedalekiej przyszłości kolejnej kontroli, celem której będzie sprawdzenie, czy wszystkie wytyczne urzędników zostały wprowadzone w życie.

Jak dokonać legalizacji wagi?

Prawidłowej legalizacji wag każdego typu dokonać można wyłącznie w Głównym Urzędzie Miar lub u autoryzowanych punktach napraw. Pewnym miejscem jest także oficjalny partner marki OHAUS, czyli miejsce, w którym poza legalizacją można dokonać również naprawy wagi, wymiany części lub nabyć nową wagę. Nie warto poszukiwać możliwości legalizacji wagi analitycznej czy jubilerskiej w jakimś innym miejscu. To nigdy nie przyniesie oszczędności, a dodatkowo narazić nas może na spore koszty dodatkowe. W specjalistycznych punktach poza legalizacją czy naprawą wagi można również spodziewać się wsparcia technicznego, kalibracji elektronicznej w przypadku stwierdzenia przekroczenia tzw. błędów dopuszczalnych. Legalizację można przeprowadzić na miejscu, w firmie, gdzie waga jest używana, w tym celu konieczne są odwiedziny przedstawiciela np. oficjalnego partnera uznanej marki wag oraz urzędnika Urzędu Miar. Jeśli istnieje taka możliwość, wagę można również oddać do specjalistycznego laboratorium, wówczas cały proces przebiega poza siedzibą użytkującej wagę firmy. Zwykle cena takich usług ustalana jest indywidualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here