BCAA, czyli Branched Chain Amino Acids, to aminokwasy zalecane do suplementacji osób aktywnych fizycznie, które narażone są na utratę masy mięśniowej. Mogą go stosować zaczynający swoją przygodę ze sportem oraz treningami, jak i doświadczeni sportowcy.

Zrozumieć swój organizm, czyli zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Zarówno osoby aktywne jak i te, które są w fazie mobilizacji do podjęcia działań, muszą pamiętać, że w zdrowym trybie życia, najważniejszą rolę pełni dieta. Dobrze zbilansowana, bogata w niezbędne składniki odżywcze musi brać pod uwagę wiele czynników indywidualnych każdego człowieka. Do tych najważniejszych możemy zaliczyć prowadzony tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz planowanej lub praktykowanej aktywności. Zdrowa dieta bogata musi być w składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Najważniejszym z nich są białka, pełniące funkcję budulcową w organizmie. Mało kto jednak jest w stanie dostarczyć z pokarmów odpowiednią dla siebie proporcję składników odżywczych, dlatego idealnym wyjściem przy dbałości o zrównoważoną dietę będzie suplementacja.

Kiedy sięgnąć po suplementy diety

Osoba intensywnie trenująca czy wykonująca po prostu większy wysiłek niż zwykle, bardziej narażona jest na straty energetyczne wynikające z niedostarczenia większej niż zazwyczaj ilości niezbędnych pokarmów. By je uzupełniać należy spożywać posiłki częściej oraz bardziej obfite, to jednak prowadzić może do obciążenia układu pokarmowego. W konsekwencji zamiast dodać energii do ćwiczeń, może jeszcze zniechęcić powodując ociężałość. Dlatego jeśli spożywanie większej ilości pokarmów jest uciążliwe czy niemożliwe, sięgnąć można po suplementy, które poprzez skondensowaną dawkę składników pokarmowych pokrywają ich niedobór. Co więcej odpowiednie suplementy przyspieszą proces regeneracji organizmu.

Czy potrzebne jest mi suplementowanie BCAA?

Jednym z suplementów, które mogą okazać się przydatne w okresach zwiększonego wysiłku, to aminokwasy. W skład BCAA wchodzą aminokwasy egzogenne, czyli leucyna, walina oraz izoleucyna. Organizm ludzki nie syntezuje ich samodzielnie, dlatego konieczne jest ich dostarczenie wraz z pokarmem. Ich źródłem są produkty bogate w białko pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Metabolizm tych aminokwasów, zachodzi przede wszystkim w tkance mięśniowej, a nie w wątrobie. Dlaczego zatem warto sięgać po aminokwasy BCAA? Najważniejszym argumentem za przyjmowaniem aminokwasów jest fakt, że podczas wzmożonego wysiłku, co za tym idzie spadku energetycznego, organizm „broni” się przed tym, sięgając nie tylko do tkanki tłuszczowej, ale głównie do mięśni. W pierwszej kolejności to właśnie z nich zostają rozłożone leucyna, walina i izoleucyna. Jeśli dostarczymy organizmowi ich zapas, nie dojdzie do rozpadu tkanki mięśniowej, czyli przyblokowany zostanie proces kataboliczny. W praktyce oznacza to, że chronimy ciężko wypracowane efekty (tkanka mięśniowa) przed rozpadem, zwłaszcza podczas stosowania diet redukcyjnych o zmniejszonej kaloryczności niż nasze dzienne zapotrzebowanie. Przy odpowiedniej suplementacji BCAA, redukcja dotyczyć będzie w pierwszej kolejności tkanki tłuszczowej, następnie mięśniowej.

W jakiej formie przyjmować BCAA?

Na rynku dostępna jest bogata oferta aminokwasów BCAA w różnej postaci. W zależności od preferencji można wybrać tę, która jest najlepiej przyjmowana przez organizm. Najpopularniejszą formą jest proszek, który możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody przed wysiłkiem jak i bezpośrednio po. Można proszek wsypać do napoju, który przyjmujemy w trakcie wysiłku.

Innowacyjnym produktem dla osób aktywnych fizycznie i sportowców jest  BCAA Xtra Drink Activlab (pierwsze na świecie BCAA w formie napoju), ze skoncentrowaną formułą wielu aminokwasów w optymalnych proporcjach leucyna : izoleucyna : walina = 2:1:1. Dodatkowo BCAA Xtra Drink Energy Drink Activlab zawiera w składzie również kofeinę, która doda energii przed wysiłkiem fizycznym.

Podejmując głos w dyskusji na temat suplementacji warto wspomnieć o aminokwasach BCAA. Białka na których najbardziej zależy wszystkim aktywnym, ćwiczącym, zbudowane są z aminokwasów, które to budują komórki oraz tkanki. Ta cecha decyduje o tym, że aminokwasy mogą być uniwersalnym suplementem dla osób, które chcą zachować lub zbudować masę mięśniową.