Czym się zajmują kancelarie radców prawnych

Radca prawny to zawód, który cieszy się niesłabnącą popularnością i służy pomocą w wielu dziedzinach życia. Jednak czy istnieją jakieś różnice pomiędzy nim a prawnikiem? W jakich sytuacjach zwracać się do radcy prawnego i czym zajmują się kancelarie radców prawnych?

Kim jest radca prawny?

Zawód radcy prawnego określa się mianem zawodu zaufania publicznego. Oznacza to, że radca prawny świadczy pomoc prawną w zakresie prawa pracy, prawa handlowego, prawa cywilnego i prawa gospodarczego. Do zakresu jego obowiązków należy zaliczyć udzielanie porad oraz konsultacji prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych, sporządzanie opinii prawnych, a także występowanie przed urzędami i sądami w roli pełnomocnika lub obrońcy.

Radca prawny a adwokat

Terminologia za zakresu prawa i sądownictwa budzi wątpliwości wśród wielu osób. Stąd niektórzy będąc w sytuacji, w której muszą np. zasięgnąć porady prawnej, zastanawiają się, czy powinni udać się do adwokata, czy radcy prawnego. 

Zawód radcy prawnego jest bardzo zbliżony do zawodu adwokata. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwiema profesjami polega na zakresie posiadanych uprawnień. Oznacza to, że radca prawny w przeciwieństwie do adwokata może wykonywać swój zawód przy pozostawaniu w stosunku pracy. 

Kolejną różnicą do 1 lipca 2015 roku był brak możliwości pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym, czyli w sprawach karnych oraz karnoskarbowych przez radcę prawnego. Aktualnie ma on taką możliwość, musi jednak być radcą prawnym niepozostającym w stosunku pracy. Taki rodzaj uprawnienia przysługuje radcom wykonującym swój zawód na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego czy odpowiedniej spółce. Wymóg ten nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.

Czym zajmuje się kancelaria radcy prawnego?

Kancelarie radców prawnych gwarantują kompleksową pomoc na wielu płaszczyznach. Tworzą je zespoły wykwalifikowanych ekspertów, dzięki czemu klienci mogą liczyć na odpowiednie wsparcie. Filozofia godnych zaufania kancelarii radców prawnych opiera się na zapewnieniu wsparcia oraz pomocy prawnej osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom.

Kancelaria radcy prawnego może świadczyć między innymi usługi w zakresie prawa spadkowego, prawa rodzinnego (np. przeprowadzanie rozwodów, podziały majątków, sprawy alimentów czy sprawowania opieki nad dziećmi) czy prawa pracy, które bardzo często bywa łamane więcej – Radca prawny Gdańsk – Consulti.pl . Co więcej, wiele kancelarii radców prawnych świadczy również usługi w zakresie pomocy prawnej cudzoziemcom w przypadku uzyskiwania pozwolenia na pracę, legalizacji ich pobytu czy uzyskiwania obywatelstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here