Demineralizacja wody – na czym polega, kiedy jest potrzebna?

0
457

W niektórych gałęziach przemysłu, konieczne jest stosowanie wody o bardzo wysokim stopniu czystości. Cel ten można osiągnąć poprzez demineralizację. Na czym polega ten proces oraz czym są tzw. demineralizatory? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Doradzimy także, czym kierować się przy wyborze demineralizatora?

Czym jest demineralizacja wody?

Proces demineralizacji wody dąży do osiągnięcia jej najwyższego stopnia czystości. Polega na odseparowaniu z niej wszelkich kationów i anionów, a w uproszczeniu rozpuszczonych w niej soli. Istnieje kilka metod osiągnięcia tak wysokiego stopnia oczyszczenia wody – destylacja, odwrócona osmoza, elektrodejonizacja czy wymiana jonowa. Pozbawiona soli woda jest współcześnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, np. w farmaceutyce, przy produkcji kosmetyków, w branży spożywczej a nawet elektronicznej czy motoryzacyjnej (np. produkcja akumulatorów).

Demineralizatory, czyli zaawansowane urządzenia oczyszczające wodę

Powszechnie stosowanymi współcześnie urządzeniami do demineralizacji wody są demineralizatory, wykorzystujące technologię wymiany jonowej (więcej informacji na ich temat znajdziesz tutaj: https://proekojp.pl/produkty/demineralizatory/). Oczyszczają one wodę z soli, rozkładając w niej jednocześnie równomiernie jony wodorotlenowe oraz wodorowe. Istnieją dwa podstawowe typy demineralizatorów: jednokolumnowe oraz dwukolumnowe.

W przypadku układu dwukolumnowego, jedna z kolumn jest wypełniona kwaśnym kationitem, a druga zasadowym anionitem. W demineralizatorze jednokolumnowym wymiana jonowa jest z kolei przeprowadzana na mieszanym złożu filtrującym. Oba rozwiązania mogą być skuteczne, ale ich wybór powinien zostać dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Czym kierować się w poszukiwaniach?

Jak wybrać demineralizator wody?

Demineralizatory, podobnie jak inne urządzenia przemysłowe, powinny być dostosowane do konkretnych zadań w danym przedsiębiorstwie. Przed ich zakupem warto znać przybliżoną ilość wody, którą zakład zamierza demineralizować w określonym czasie. Do tej ilości należy dobrać urządzenie o odpowiedniej wydajności, wyrażanej w metrach sześciennych na godzinę. Istotną kwestią jest także jakość i wydajność złoża filtrującego, jego potrzeby w zakresie zużycia substancji (kwasów), niezbędnych do przeprowadzania cyklicznej regeneracji (ma to znaczący wpływ na koszty eksploatacji). Warto zastanowić się także nad tym, czy demineralizator w firmie będzie pracował w trybie ciągłym czy tylko okresowo – od tego również powinien zależeć wybór właściwego modelu.

Najwyższą jakość filtracji z jednoczesnym zachowaniem korzystnego jej stosunku do kosztów mogą osiągnąć demineralizatory ze złożami filtrującymi, pochodzących od czołowych producentów w branży filtracyjnej, stosujących żywice jonowymienne. Firmy doceniają urządzenia, które mogą pracować przez długi czas bezobsługowo oraz mają możliwość zastosowania trybu półautomatycznego.

Wysokiej jakości demineralizatory wody znajdziesz na stronie https://proekojp.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here