Deska z Wiosłem – Idealna do Pływania po Jeziorze

0
1866

Wybierając się na wypoczynek nad spokojną wodą, warto zadbać o dobranie odpowiednich atrakcji. W takich warunkach sprawdza się deska z wiosłem SUP – sprzęt na którym możemy zarówno położyć się i zrelaksować, jak i urządzić wymagające wyścigi. Czyni je to uniwersalnym wyborem na polskie wody.

Supboarding, jak większość pozostałych odmian pływania na deskach, narodził się na Hawajach. Jednak w przeciwieństwie do surfingu, ten sposób pływania nadaje się również na spokojne wody, a do jego uprawiania wystarczy deska z wiosłem.

Czym jest supboarding?

Supboarding w swej istocie sprowadza się do pływania na desce, z użyciem wiosła. Umożliwia to uprawianie tego sportu na wielu różnych wodach, nie tylko wzburzonym morzu. Dzięki temu deska SUP sprawdzi się również na polskich jeziorach.

Pływanie na SUPie jest o wiele prostsze, niż na to wygląda. Mając pierwszy raz styczność z pływaniem na desce, większość osób już w ciągu godziny opanowuje wiosłowanie na stojąco. Nie potrzebujemy wcale żadnego kursu, ani specjalnego przygotowania. Od razu po wypożyczeniu, czy zakupie deski możemy ruszać nad wodę.

Prostota i wszechstronność tego sportu sprawiają, że szybko zyskuje on na popularności dookoła świata. Dlatego warto go spróbować również na naszych rodzimych wodach.

Na co patrzeć przy wyborze deski SUP?

Kompletując ekwipunek, powinniśmy dopasować deskę do naszych potrzeb. W przypadku pierwszej deski z wiosłem warto zadbać o model bezpieczny, mobilny i łatwy w konserwacji. Te cechy łączą w sobie deski pneumatyczne. Wbrew pozorom nie są to dmuchane zabawki, a pełnoprawny, profesjonalny sprzęt, nie odbiegający osiągami od desek sztywnych.

Wybierając pierwszą deskę, zwróćmy szczególną uwagę na trzy cechy:

  • wyporność – żebyśmy nie zatonęli, musi ona wynosić około dwu-trzykrotność naszej wagi, im większa tym pewniej deska z wiosłem będzie się trzymać na wodzie;
  • szerokość – dla początkującego najlepiej sprawdzi się szeroka, stabilna deska, wąskie są szybsze i zwinniejsze, ale też podatniejsze na wywrotki;
  • maksymalne ciśnienie – wybierając deskę pneumatyczną pamiętajmy, że ciśnienie powyżej 15 psi zapewni nam sztywność porównywalną z deską plastikową.

Rozważając kupno SUPa, nie zapominajmy także o wiośle. W tym przypadku sprawdzą się długie pagaje, wyższe od nas o około 15-20 cm. Dla pewności można kupić wiosło regulowane i dopasować jego długość już w akcji.

Deska z wiosłem w Polsce – gdzie kupimy?

Z racji tego, że deski z wiosłem SUP dopiero wkraczają na nasz rynek, to w sklepach stacjonarnych nie zawsze je znajdziemy. Natomiast jak już będziemy mieli szczęście, będą to zwykle pojedyncze sztuki. Z tego powodu zakupu najlepiej dokonać przez internet. Nie dość, że będziemy mieli większy wybór, to jeszcze możemy oszczędzić.

Jeden z takich sklepów znajdziemy pod adresem gosup.pl. W jego ofercie znajdziemy nie tylko SUPy, ale i wiosła, kamizelki, oraz wiele innych akcesoriów niezbędnych nad wodą.

Supboarding to w gruncie rzeczy prosty sport, dostępny dla każdego. Deska z wiosłem utrzyma nas na wodzie, niezależnie od umiejętności. Pozwoli to na beztroskie podbijanie nowych wód i wiele zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here