Dieta przy wysokim cholesterolu

Zmagasz się z wysokim stężeniem cholesterolu? Odpowiednia dieta zapewni Ci dobre zdrowie na co dzień. Sprawdź, jakie produkty pozwolą Ci zadbać o organizm, a na które należy uważać. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.

Cholesterol – podstawowe informacje

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi to hipercholesterolemia. To powszechny problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Ignorowanie go może doprowadzić do poważnych chorób sercowo-naczyniowych, a nawet przyczynić się do wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Jeśli więc dotyka Cię wysoki cholesterol dieta będzie wręcz obowiązkowa.

Pamiętaj, że mowa tu o tzw. złym cholesterolu, czyli lipoproteinach o małej gęstości (LDL). Wskaźnik ten u osób zdrowych powinien sięgać nie więcej niż 115 mg/dl. Normy są jednak nieco inne u osób z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Mowa tu o obciążeniach genetycznych, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, a także paleniu tytoniu).

Wysoki cholesterol – przyczyny

Na wysoki cholesterol wpływa głównie niewłaściwy styl życia. Najczęściej złe wyniki badań wynikają z nieprawidłowej diety, nadwagi, braku ruchu czy palenia papierosów. Na szczęście podwyższony cholesterol nie musi zwiastować poważnych schorzeń, o ile w porę zmienisz nawyki żywieniowe. Chociaż wysoki cholesterol dieta https://dietly.pl/blog/jak-za-pomoca-diety-obnizyc-poziom-zlego-cholesterolu  czy rzucenie nałogu tytoniowego to poważne kroki, wielu pacjentów podkreśla, że po tych zmianach poczuli się znaczni lepiej.

Zdaniem specjalistów te czynniki w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwolą unormować poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Dzięki temu pojawia się szansa na zmniejszenie dawek leków stosowanych przy hipercholesterolemii. Warto więc podążać za wskazówkami lekarza, a w razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem, który zaproponuje skuteczne rozwiązania. W kolejnej części poradnika przeczytasz podstawowe informacje na temat diety przy wysokim cholesterolu. Poznaj szczegóły i przekonaj się, że zdrowe odżywianie może być naprawdę proste.

Wysoki cholesterol dieta

Podstawowym elementem diety przy podwyższonym cholesterolu jest zwiększenie ilości spożywania błonnika pokarmowego. Składnik ten wspomaga wydalanie szkodliwych substancji z organizmu. Ważną rolę w diecie pełnią również sterole oraz fitosterole, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu z jelit do krwi. Związki te występują naturalnie w olejach roślinnych, orzechach, awokado, nasionach czy otrębach. Nie zapominaj o kwasach tłuszczowych omega-3 oraz jednonienasyconych kwasach tłuszczowych. Ponadto warto włączyć do menu warzywa i owoce bogate w polifenole oraz antyoksydanty. Związki te wspomagają regulację stężenia cholesterolu we krwi.

Natomiast unikać należy nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w tłustych mięsach, pełnotłustych produktach mlecznych czy tłuszczach zwierzęcych. Szkodliwe są również izomery trans kwasów tłuszczowych czy cholesterol pokarmowy. Ponadto należy unikać nadmiaru cukrów prostych oraz spożywania alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here