Dlaczego warto zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

0
632

Zastanawiasz się, czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków, czy szamba? Odpowiedź na nie może być tylko jedna: to przydomowa oczyszczalnia będzie lepszym rozwiązaniem. Dlaczego zajmujemy tak zdecydowane stanowisko w tej kwestii? Wytłumaczymy Ci nasz tok rozumowania w dalszej części artykułu.

Dla kogo przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Zacznijmy jednak od początku i od najważniejszej kwestii – czyli od tego, kto konkretnie powinien zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Otóż rozwiązanie to przeznaczone jest dla gospodarstw bez dostępu do sieci kanalizacyjnej. Pamiętajmy, że nie każde domostwo znajduje się w zasięgu sieci kanalizacyjnej, do której mogłoby zostać podłączone – i w takim przypadku mieszkańcy wybierać mogą między tradycyjnym szambem, a przydomową oczyszczalnią ścieków. Wybór ten zaś, jak się okazuje, jest bardzo prosty.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W przypadku każdego rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków (firma Ekodren oferuje zróżnicowane rozwiązania, dostosowane do potrzeb odmiennego typu gospodarstw i budynków użytkowych), proces ten przebiega w mniej więcej ten sam sposób. Podzielić go można na dwa etapy.

Podczas pierwszego z nich, umieszczone w osadniku gnilnym kanalizacji bakterie wywołują procesy biologiczne fermentacji osadów. W połączeniu z zachodzącymi również procesami sedymentacji i flotacji osad ulega rozkładowi na związki rozpuszczalne w wodzie, a także nierozpuszczalne sole mineralne. Ścieki trafiają następnie do kosza filtracyjnego, a ich płynna część następnie przepływa do studzienki kanalizacyjnej.

W drugim etapie następuje neutralizacja zanieczyszczeń potencjalnie groźnych dla środowiska. Ścieki, doprowadzone z osadnika gnilnego są oczyszczane w warunkach tlenowych.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie wielokrotnie lepsze od tradycyjnego szamba z wielu różnych powodów – choćby ze względów finansowych. O ile sama jej budowa może kosztować więcej, niż stworzenie szamba, to jest ona o wiele bardziej ekonomiczna w użytkowaniu, a nadwyżka inwestycji bardzo szybko zwróci się nam z nawiązką.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Ponadto jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne – zwłaszcza polecane przez nas są produkty firmy Ekodren, produkowane z najwyższej jakości materiałów, stawiają na pierwszym miejscu zarówno komfort użytkowania, jak i ekologię Spełniają one nie tylko najważniejsze rządowe normy, ale wzbogacone są o autorskie rozwiązania, dzięki którym bezpieczeństwo środowiska naturalnego zostaje w pełni zachowane, a efektywność oczyszczania przekracza 90%.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga specjalnych prac konserwacyjnych. Pamiętać należy po prostu o tym, by okresowo dozować do kanalizacji odpowiednią ilość specjalnych bakterie do oczyszczalni – ekodren.

W porównaniu z tradycyjnymi szambami, przydomowe oczyszczalnie ścieków są także o wiele bardziej ergonomiczne. Montowane mogą być one nawet na niewielkich działkach, przy dowolnym poziomie wód gruntowych. Cechują się one także bardzo dużą trwałością, nawet przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach pogodowych i temperaturach panujących na zewnątrz.

Bardzo ważne jest również to, że przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wiąże się z emisją żadnych nieprzyjemnych zapachów, a co za tym idzie nie obniża jakości życia mieszkańców budynku. Wszystkie te czynniki sprawiają, że stanowi ona doskonałą, ekologiczną, prostą w montażu alternatywę do tradycyjnego szamba przydomowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here