Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną

Niemal połowa Polaków zmaga się z problemami z uzębieniem. To z kolei oznacza konieczność częstych wizyt u stomatologa. Dentyści natomiast potrzebują wsparcia w wykonywaniu zawodowych obowiązków – dlatego też w ich gabinetach pracują zazwyczaj higienistki stomatologiczne. Duże zapotrzebowanie na usługi higienistek stomatologicznych to tylko jeden z powodów, dla których warto rozważyć tę ścieżkę kariery.

Higienistka stomatologiczna – czy warto?

Z badań pracowni Zymetria, przeprowadzonych na zlecenie Medicover, wynika, że niemal połowa Polaków – a dokładnie 46 proc. – ma problem z uzębieniem. Ankietowani przyznali, że mają braki w uzębieniu o różnej skali i w różnym umiejscowieniu. Badania przeprowadzono na początku 2022 r.

Na taki stan rzeczy może mieć wpływ m.in. dieta (wiele przetworzonych produktów, często zawierających ogromne ilości cukru i tłuszczu), lata zaniedbań (zwłaszcza u starszych osób) i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Teraz wielu Polaków musi regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne, by naprawić swoje braki w uzębieniu. To z kolei oznacza, że dentyści nie mogą narzekać na brak klientów – a razem z nimi higienistki stomatologiczne, które wspierają ich w codziennej pracy. Z tego względu osoby, które rozważają pracę w tym zawodzie, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia – o ile oczywiście posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Warto też podkreślić, że mimo wszystko coraz więcej osób stawia na profilaktykę – co również oznacza regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych i jeszcze więcej pracy dla dentystów i higienistek stomatologicznych.

Higienistka stomatologiczna: jak zdobyć potrzebne kompetencje?

Osoby, które chcą zacząć pracę w zawodzie higienistki stomatologicznej, mogą na przykład zapisać się do szkoły medycznej w Żaku (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/higienistka-stomatologiczna). Kształcenie trwa dwa lata i jest bezpłatne. W trakcie nauki słuchacze zdobędą wiedzę na temat wyposażenia pracowni stomatologicznej, specjalistycznych materiałów, narzędzi i aparatury diagnostycznej oraz dowiedzą się, jak przygotować wszystkie akcesoria niezbędne do zabiegu – czyli jak odkażać i sterylizować narzędzia, a także je konserwować. Oprócz tego słuchacze nauczą się również prowadzenia dokumentacji medycznej oraz wykonywania prostych zabiegów profilaktyczno-leczniczych, takich jak piaskowanie, lakowanie czy fluoryzacja. Ponadto słuchacze kierunku Higienistka stomatologiczna w Żaku będą w stanie po ukończeniu edukacji prowadzić profilaktykę próchnicy, ortodontyczną, a także stomatologiczną edukację zdrowotną.

Praca w zawodzie higienistki stomatologicznej może być kuszącą opcją dla osób, które chcą stabilnego zatrudnienia. Osoby z kwalifikacjami do wykonywania tego zawodu nie muszą też martwić się o znalezienie zatrudnienia – zapotrzebowanie na usługi higienistek stomatologicznych stale rośnie. Dodatkowo warto też pamiętać, że osoby pracujące w tym zawodzie mogą również otworzyć własną działalność i zająć się promowaniem profilaktyki i właściwego dbania o higienę jamy ustnej.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here