Fotowoltaika

Najprościej mówiąc fotowoltaika to sposób na przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu paneli słonecznych oraz akcesoriów fotowoltaicznych takich jak inwerter, przetwornica napięcia lub regulator ładowania. Systemy fotowoltaiczne mogą generować energię elektryczną zarówno jako instalacje wyspowe wyposażone w akumulator w miejscu gdzie prąd jest niedostępny jak również mogą być to instalacje sieciowe podłączone bezpośrednio do sieci energetycznej produkujące energię elektryczną na potrzeby własne bądź do magazynowania w sieci zewnętrznej.  Instalacje fotowoltaiczne zdobywają w Polsce coraz większą popularność.  Pozwalają one na redukcję rachunków za energię elektryczną jak i na redukcję smogu a także na  pozyskiwanie prądu w miejscach w których jest on niedostępny. W Polsce fotowoltaika jest dopiero na początku rozwoju jednak dzięki dofinansowaniu rządowemu jest ona dużo bardziej dostępna dla przeciętnego użytkownika. Instalacje fotowoltaiczne cechują się bardzo długą trwałością a w przypadku instalacji bez akumulatorowych nawet do 25 lat ciągłej pracy.

Na jakiej zasadzie pracują systemy fotowoltaiczne

Zasada pracy instalacji solarnej nie jest skomplikowana. Panele słoneczne podłączone do regulatora ładowania bądź do inwertera sieciowego przetwarzają energię słoneczną na prąd stały. Energia ta przekazywana jest za pośrednictwem regulatora ładowania lub przetwornicy-falownika bezpośrednio do sieci  lub akumulatora w zależności od tego jaką instalację posiadamy.  Zarówno do instalacji sieciowej jaki akumulatorowej stosujemy te same panele słoneczne. Na uwagę zasługuje fakt, że trwałość paneli słonecznych to aż 25 lat. Po tym okresie w dalszym ciągu możemy liczyć na 80% sprawności nominalnej co gwarantuje prawie każdy producent modułów.

Jak działa elektrownia słoneczna bez akumulatorowa

Moduły fotowoltaiczne połączone szeregowo przetwarzają energię słoneczną bezpośrednio na  na prąd stały o dość wysokim napięciu. Energia ta przekazywana jest do przetwornicy napięcia inaczej zwana falownikiem a następnie może być spożytkowana bezpośrednio przez odbiorcę lub nadwyżki mogą być przekazane do zakładu energetycznego i odebranych późniejszym terminie.  Nadwyżki oddane do zakładu energetycznego możemy odbierać zimą lub nocą ewentualnie w dni bezsłoneczne. Każda jedna wysłana kilowatogodzina energii fotowoltaicznej do zakładu energetycznego może być odebrana w stosunku 0,8 kilowatogodziny lub 0,7 w zależności od wielkości  i ilości zainstalowanych paneli słonecznych. Aktualnie na terenie całej polski dostępny jest program dofinansowania “Mój Prąd” wynoszący nawet 5000 zł dopłaty do zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Wnioski można składać papierowo i listownie do NFOSiGW lub za pośrednictwem internetu za pomocą profilu zaufanego E-PUAP.

Panele słoneczne

Jak działa elektrownia słoneczna z akumulatorami

Praca tego typu instalacji solarnej jest odmienna od powyższej. Panele słoneczne w dalszym ciągu przekazują tą samą energię słoneczną ale tym razem za pośrednictwem regulatora ładowania do akumulatorów bądź akumulatora żelowego. Regulator ładowania zapewnia odpowiednie napięcie ładowania akumulatora a także dba aby nie został on przeładowany bądź zbyt głęboko rozładowany. Regulatory ładowania dysponuje 3 lub 4 stopniowa charakterystyką pracy dzięki czemu ładują akumulatory szybko i zawsze w 100%. Zgromadzoną energię fotowoltaiczną w akumulatorze możemy odbierać na dwa sposoby.   Pierwszy sposób to bezpośrednio z regulatora ładowania za pomocą wyjścia load. Tutaj możemy odbierać prąd w formie napięcia stałego 12 V lub 24 V w zależności od posiadanej instalacji solarnej.  Niektóre instalacje oferują również napięcie 48 volt stałe.

Drugą opcją pobierania zgromadzonej energii słonecznej w akumulatorze jest użycie przetwornicy napięcia która jest podłączona bezpośrednio do akumulatora żelowego.  Przetwornica napięcia zamienia napięcie stałe z akumulatora na napięcie przemienne 230V  na dokładnie takie jakie posiadamy w domu w gniazdku elektrycznym.  Dzięki takiemu rozwiązaniu bezproblemowo możemy podłączyć takie urządzenie jak lodówka, telewizor a nawet pralka lub odkurzacz. Ważne aby móc łączna odbiorników nie przekraczała mocy ciągłej przetwornicy napięcia. Jeżeli zostanie ona przekroczona przetwornica napięcia zostanie wyłączona.

Fotowoltaika panele

Wpływ fotowoltaiki na środowisko

Każdy zainstalowany panel słoneczny oraz każda instalacja fotowoltaiczna znacząco zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz innych szkodliwych substancji emitowanych w procesie spalania węgla i innych paliw kopalnych. W krajach wysoko rozwiniętych europy zachodniej duża ilość instalacji solarnych przyczyniła się nawet do zamykania kopalni węgla a także do zmniejszenia smogu w miastach a nawet w niektórych przypadkach do obniżenia ceny za energię elektryczną. Na uwagę zasługuje również fakt, że instalacje fotowoltaiczne prawie w ogóle nie generują kosztów obsługi i mogą pracować przez 25 lat bez żadnych dodatkowych kosztów,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here