Miasto Gdańsk uruchomiło dofinansowania zabiegów program in vitro dla mieszkańców, których dotyka problem niepłodności. Program ruszył w połowie października i będzie kontynuowany aż do 2020 roku. Sprawdź, jakie są zasady kwalifikacji oraz uczestnictwa!

Kto może wziąć udział w programie

In vitro w Gdańsku będzie dostępne dla par mieszkających w tym mieście co najmniej od roku, którzy rozliczają tu też swoje podatki. To jeden z podstawowych warunków uczestnictwa. Weryfikacja będzie odbywać się na podstawie ostatniego złożonego PITa i dotyczy obu osób (pierwsza strona zeznania).

Kolejnym warunkiem jest stwierdzenie, że inne metody leczenia nie przyniosą pożądanego skutku. Pary, które dopiero podejrzewają problem z płodnością przynajmniej jednej strony, powinny jak najszybciej rozpocząć diagnozowanie. Dzięki temu będą mogły jeszcze skorzystać z dofinansowania in vitro w ramach programu.

Ważne jest również kryterium wiekowe. Mężczyźni nie mają tutaj ograniczeń. Kobiety natomiast powinny mieścić się w przedziale 20-40 lat. W pewnych sytuacjach kryteria te mogą zostać rozszerzone. U kobiety ponadto poziom hormonu AMH powinien być na poziomie co najmniej 0,7ng/ml. W jajniku powinny być również obecne minimum trzy pęcherzyki.

Para powinna również zostać zakwalifikowana do programu na podstawie wytycznych opracowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Trzeba również dopełnić takich czynności formalnych jak podpisanie oświadczeń o zgodzie na przetwarzaniu danych osobowych, pozostawania w związku małżeńskim lub nieformalnym oraz informacji o procedurze medycznej. Istotne jest też to, że para nie powinna uczestniczyć wcześniej w innych programach in vitro refundowanych ze środków publicznych.

In vitro w Gdańsku – co finansuje miasto?

Z perspektywy pary bardzo ważny jest zakres dofinansowania. W przypadku Gdańska kwota wsparcia dla pary wynosi 5 000 złotych. W ramach tej sumy wykonywane są następujące czynności:

  • punkcja pęcherzyków jajowych wraz ze znieczuleniem ogólnym;
  • zapłodnienie komórki oraz kontrola jej rozwoju;
  • transfer zarodka do jamy macicy;
  • mrożenie (witryfikacja zarodków) i przechowywanie ich przez rok;
  • dwie wizyty lekarskie w trakcie trwania ciąży.

Wszystkie dodatkowe koszty (np. dodatkowe badania czy konsultacje specjalistyczne) będą musiałby być pokryte przez parę starającą się o potomstwo.

Dofinansowanie in vitro – gdzie szukać informacji?

Pary zainteresowane uczestnictwem w programie, powinny zajrzeć na stronę: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/programy-in-vitro/program-in-vitro-dla-gdanska-2017-2020/. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA jest właśnie placówką, w której będą odbywały się wszystkie zabiegi in vitro. Już teraz można wypełnić i wysłać zgłoszenie do programu.

Wsparcie dla par, które mają problem z zajściem w ciążę, jest bardzo ważne. Dobrze, że miasto Gdańsk podjęło się dofinansowania in vitro. Metoda ta jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala3/domains/gdansk4u.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here