Miasto Gdańsk uruchomiło dofinansowania zabiegów program in vitro dla mieszkańców, których dotyka problem niepłodności. Program ruszył w połowie października i będzie kontynuowany aż do 2020 roku. Sprawdź, jakie są zasady kwalifikacji oraz uczestnictwa!

Kto może wziąć udział w programie

In vitro w Gdańsku będzie dostępne dla par mieszkających w tym mieście co najmniej od roku, którzy rozliczają tu też swoje podatki. To jeden z podstawowych warunków uczestnictwa. Weryfikacja będzie odbywać się na podstawie ostatniego złożonego PITa i dotyczy obu osób (pierwsza strona zeznania).

Kolejnym warunkiem jest stwierdzenie, że inne metody leczenia nie przyniosą pożądanego skutku. Pary, które dopiero podejrzewają problem z płodnością przynajmniej jednej strony, powinny jak najszybciej rozpocząć diagnozowanie. Dzięki temu będą mogły jeszcze skorzystać z dofinansowania in vitro w ramach programu.

Ważne jest również kryterium wiekowe. Mężczyźni nie mają tutaj ograniczeń. Kobiety natomiast powinny mieścić się w przedziale 20-40 lat. W pewnych sytuacjach kryteria te mogą zostać rozszerzone. U kobiety ponadto poziom hormonu AMH powinien być na poziomie co najmniej 0,7ng/ml. W jajniku powinny być również obecne minimum trzy pęcherzyki.

Para powinna również zostać zakwalifikowana do programu na podstawie wytycznych opracowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Trzeba również dopełnić takich czynności formalnych jak podpisanie oświadczeń o zgodzie na przetwarzaniu danych osobowych, pozostawania w związku małżeńskim lub nieformalnym oraz informacji o procedurze medycznej. Istotne jest też to, że para nie powinna uczestniczyć wcześniej w innych programach in vitro refundowanych ze środków publicznych.

In vitro w Gdańsku – co finansuje miasto?

Z perspektywy pary bardzo ważny jest zakres dofinansowania. W przypadku Gdańska kwota wsparcia dla pary wynosi 5 000 złotych. W ramach tej sumy wykonywane są następujące czynności:

  • punkcja pęcherzyków jajowych wraz ze znieczuleniem ogólnym;
  • zapłodnienie komórki oraz kontrola jej rozwoju;
  • transfer zarodka do jamy macicy;
  • mrożenie (witryfikacja zarodków) i przechowywanie ich przez rok;
  • dwie wizyty lekarskie w trakcie trwania ciąży.

Wszystkie dodatkowe koszty (np. dodatkowe badania czy konsultacje specjalistyczne) będą musiałby być pokryte przez parę starającą się o potomstwo.

Dofinansowanie in vitro – gdzie szukać informacji?

Pary zainteresowane uczestnictwem w programie, powinny zajrzeć na stronę: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/programy-in-vitro/program-in-vitro-dla-gdanska-2017-2020/. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA jest właśnie placówką, w której będą odbywały się wszystkie zabiegi in vitro. Już teraz można wypełnić i wysłać zgłoszenie do programu.

Wsparcie dla par, które mają problem z zajściem w ciążę, jest bardzo ważne. Dobrze, że miasto Gdańsk podjęło się dofinansowania in vitro. Metoda ta jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here