Ale tylko na jednej ścianie. To często konieczne rozwiązanie, podyktowane praktycznymi względami. I wcale nie musi być nieestetyczne. Dlatego jeśli już musisz mieć tzw. ślepą ścianę, wybierz projekt, który jest nowoczesny i efektowny. Taki jak Pag B od pracowni Słoneczne Domy.

Najpierw przepisy, potem decyzja

Budowa domu wymaga zachowania odpowiedniej odległości od granicy działki. Reguluje to rozporządzenie w sprawie warunków technicznych. A ta odległość w przypadku domów jednorodzinnych to standardowo 4 metry. Wąskie czy małe działki to niejednokrotnie już spore ograniczenie, a tu jeszcze trzeba zwracać uwagę na te przepisowe 4 metry… Jeśli jednak zdecydujesz się na ścianę bez okien i drzwi, zyskasz metr. A to już sporo. I taki projekt na wąską działkę pozwoli uzyskać upragnione pozwolenie na budowę.

Ślepa elewacja

Najczęściej okien i drzwi zostaje pozbawiona boczna ściana. Co ciekawe, czasem można ją jeszcze bardziej zbliżyć do granic działki. Zamiast 3-metrowego dozwolony jest 1,5-metrowy odstęp bądź usytuowanie bezpośrednio przy granicy. Jak to możliwe? Jednym z warunków jest posiadanie bardzo wąskiej działki, takiej, której szerokość nie przekracza 16 metrów. Ważne jest również to, by takie usytuowanie domu było zgodne z MPZP, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w danej gminie. Jeśli planu nie ma, trzeba się odnieść do decyzji o warunkach zabudowy.

Okna do likwidacji

Projekt, który może zainteresować potencjalnych budowniczych domu ze „ślepą ścianą”, to projekt domu Pag B od pracowni Słoneczne Domy. Istnieje tu możliwość likwidacji okien – w przedsionku i pralni – i uzyskanie tym samym wymaganej „ślepej ściany”. Dlatego już na etapie wybierania projektu warto przedstawić swoje wymagania, wtedy architekt będzie mógł dokonać adaptacji projektu, tak by odpowiadał przepisom. Likwidacja okien w jednej ścianie nie wpłynie w żaden sposób na nowoczesną elewację domu i jego ponadczasowy charakter. Wnętrza też pozostaną jasne, Pag B to bowiem duże przeszklenia w pozostałych pomieszczeniach, dzięki czemu do środka wpada dużo światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here